Star Wars Battlefront 2’nin Sunucuları Çöktü

Verdiği fiyatsız oyunlarla dikkatleri çeken Epic Games Store, bu hafta perşembe günü fiyatsız olarak dağıttığı büyük oyunlara bir yenisini daha eklemiş ve 2017 yılında çıkan Star Wars Battlefront 2’yi kullanıcılarına fiyatsız olarak sunmuştu.

Fakat bir anda ağır bir ilgiyle karşılaşan birçok oyun üzere Star Wars Battlefront 2 de yüksek sunucu trafiği sebebiyle çökmeler yaşadı. EA Games, EA Help (@EAHelp) isimli resmi Twitter hesabından hususla ilgili açıklama yaptı.

Star Wars Battlefront 2 çöktü

Oyun dünyasını yakından takip edenler hatırlayacaktır; Star Wars Battlefront 2, 2017 yılında birinci yayınlandığında oyundaki mikro ödeme sistemi sebebiyle ağır tenkitlere maruz kalmıştı. Oyuna gelen yamalar ve güncellemelerle bu durum toparlanmıştı.

Screen Rant’ta yer alan habere nazaran Epic Games Store’un EA’in oyununu fiyatsız olarak vermesi sonrası Star Wars Battlefront 2’nin sunucuları yanılgı bildirileri vermeye başladı. Hatta bu yanılgı bildirilerinin kimilerinde, oyuncunun oyunun çevrimiçi oynama modundan engellendiği bile belirtildi.

Lakin doğal ki durum büsbütün sunuculara çok yüklenmeden kaynaklanıyor. EA Help hesabından yapılan açıklamada, bu sorun üstünde çalışıldığı ve yeni sunucuların ölçeklendirildiği tabir edildi. Tahminen de EA’in bu yoğunluğa hazırlıklı olması gerekiyordu zira Battlefront 2, fiyatsız olması sonrası sunucu sıkıntıları yaşayan birinci oyun değil.

Epic Games, 2020 yılında Grand Theft Auto V‘i de fiyatsız olarak sunmuş ve kısa bir mühlet sonra oyunun sunucuları çevrimdışı hale gelmişti. Oyunun fiyatsız olarak verilmesi sonrasında oyuncu sayısında %245’lik bir artış yaşanmıştı.