Teknoloji devlerinden ‘Trump’ daveti

ABD Lideri Donald Trump, kaybettiği seçim nedeniyle protesto emelli bir miting düzenledi. Trump’ın destekçileri, mitingin akabinde Washington DC’deki kongre binasını bastı ve ülke karıştı. Bu duruma sessiz kalmayan teknoloji devleri Trump misyondan alınsın daveti yaptı. Bu görüşü destekleyen firmalar ortasında Pfizer ve Toyota üzere şirketler yer alıyor.

Google CEO’su Sundar Pichai: Kanunsuzluk ve şiddet

Pfizer ile Toyota üzere firmaların da dahil olduğu ve 14.000’den fazla firmadan oluşan ABD Ulusal İmalatçılar Birliği, Trump’ın vazifeden alınmasını istedi. Firmalar, 20 Ocak‘taki zaman teslim merasiminin beklenmemesi gerektiğini açıkladı.

Teknoloji devlerinin Trump daveti dışında, Google CEO‘su Sundar Pichai de husus hakkında açıklama yaptı. Pichai, Trump destekçilerinin ortaya çıkardığı sorun için ”Kanunsuzluk ve şiddet demokrasinin zıddıdır, bunu kınıyoruz” yorumunu yaptı.

Trump’a toplumsal medya platformlarından sansür geldi

Teknoloji dünyasının Donald Trump’a verdiği birinci reaksiyon sansür uygulaması olmuştu. Trump birinci olarak, Twitter üzerinden mevzu hakkında aldatıcı paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle toplumsal medya devinden kısıtlama yedi.

Bu kararın akabinde kısa bir mühlet içinde Facebook ve Instagram tarafından da emsal bir karar geldi. Toplumsal medya devinden Trump’a, kongreye yapılan baskına yönelik paylaşımları nedeniyle 24 saat boyunca paylaşım mahzuru getirildi.