Telegram CEO’sundan WhatsApp’a Tenkit

Son günlerde Whatsapp’ın saklılık kontratında yaptığı değişiklilerden ötürü gündemden düşmeyen Telegram sohbet platformunun CEO’su Pavel Durov bir blog yazısında bu hususlara değindi.

Pavel Durov, “Facebook’un Telegram’ın neden bu kadar tanınan olduğunu anlamak için departman kurduğunu” sav etti. Ayrıyeten Whatsapp’ın değişen saklılık kontratının kullanıcıları hayli öfkelendirdiğini belirten Durov, yeni kontrata nazaran “Kullanıcıların bütün datalarının Facebook’un reklam motoruna aktarılması gerektiğini” söyledi.


Pavel Durov

Blog yazısında tenkitlerine devam eden Pavel Durov “Kullanıcıların uzun müddettir Whatsapp’dan Telegram’a geçiş yapmasına şaşırmadığını” aktardı. Durov, bu telaffuzlarının yanında Facebook’un, Telegram’ın artan popülerlik düzeyiyle uğraş etmek için kapalı pazarlama metotlarına başvurduğunu da açıkladı:

“Yaklaşık 500 milyon kullanıcıya sahip olan Telegram, Facebook şirketi için büyük bir sorun haline geldi. Uygulamamız ile kalite ve zımnilik açısından rekabet edemeyen Facebook, Whatsapp için bilinmeyen pazarlama yollarına başvurmuşa benziyor: Yakın vakitte Wikipedia editörleri, Whatsapp Wikipedia makalesine Whatsapp aleyhine taraflı bir biçimde yazı ekleyen birkaç botu ortaya çıkardı. Yalnızca bu değil Telegram hakkında yanlış bilgi yayan fazla sayıda botu da biz tespit ettik. Facebook bu pazarlama formülüne yıllık 10 milyon Dolar harcıyor.”

Durov bu açıklamalardan sonra Telegram hakkında internette yayılan üç efsaneleşmiş yanlış bilgileri unsur madde sıraladı:

  • “Telegram açık kaynak kodlu bir uygulama değildir. Telegram’ın istemcilerine bağlı olarak geliştirilen öteki uygulamalar açık kaynak kodlu biçimde sunulmaktadır.”
  • “Telegram Rusya’ya ilişkin bir uygulama değildir. Aslında Telegram’ın Rusya’da hiçbir sunucusu ve ofisi yok. Hatta 2018’den 2020’ye kadar orada erişime kapalı.”
  • “Telegram’ın uçtan uça şifreleme sistemine sahip olmadığı bilgisi yanlış. Telegram uygulaması çıktığından beri her bildiri uçtan uça şifreleme yoluyla korunmaktadır. Bunun yanında zımnî sohbet özelliğimiz ve gerçek vakitli biçimde korunan dağıtılmış bulut iletileşme özelliğimiz dahi var.”

Görünüşe bakılırsa 2021 sohbet platformlarının kıyasıya rekabetinin hissedileceği bir yıl olacağa benziyor.