Telegram inançlı mi? Telegram nasıl kullanılır?

Dünyanın en tanınan anlık iletileşme uygulaması WhatsApp, 2 milyardan fazla kullanıcıya mesken sahipliği yapıyor, lakin Facebook‘un WhatsApp ile ilgili aldığı data paylaşım kararı, insanların Telegram üzere alternatif uygulamalara yönelmesine neden oldu. Bu yazımızda, Telegram inançlı mi? Telegram nasıl kullanılır? üzere sorulara yanıt veriyoruz.

WhatsApp’ın kararı sonra Telegram’a büyük ilgi

Data güvenliği ve zımnilik konusunda kabarık bir sicile sahip olan ABD’li toplumsal medya devi Facebook, bünyesindeki en tanınan platformlardan WhatsApp’ta kritik bir değişikliğe giderek, kullanıcı bilgilerinin Facebook ile paylaşılmasını zarurî kılmıştı.  Lakin burada enteresan bir ayrıntıdan bahsetmek gerekiyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan kullanıcılar, yeni WhatsApp kapalılık şartlarını kabul etmeseler dahi uygulamayı eskisi üzere kullanmaya devam edebilecekken, bu durum Türkiye’deki kullanıcılar için  geçerli olmayacak.

Yani kelam konusu mukaveleyi onaylamayan kullanıcılar, WhatsApp’a veda etmek zorunda kalacak. Pek çok kişi, Twitter hesapları üzerinden #WhatsAppSiliyoruz etiketi ile Facebook’un almış olduğu bu karar yansılarını gösteriyor.

WhatsApp güncellemesinin akabinde gelen WhatsApp kontratı sebebiyle kullanıcılar Rusya merkezli Telegram uygulamasını indirmeye başladı. Pekala, WhatsApp’ın en büyük rakibi olarak konumlanan Telegram nedir? Telegram inançlı mi? Telegram nasıl kullanılır? İşte yanıtlar.

Telegram nedir?

Whatsapp’a alternatif olmak için kurulan anlık iletileşme uygulaması Telegram, her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Son vakitlerde WhatsApp’ın en büyük rakibi olarak görülen ve şimdiden milyonlarca kullanıcıya ulaşan Telegram, büyümesini her geçen gün devam ettirerek, daha çok beşere ulaşıyor.

Rus programcısı Pavel Durov tarafından kurulan Telegram, çoklu platform takviyesi özelliği sunan, güvenlik odaklı anlık sesli ve manzaralı iletileşme uygulamasıdır. 2013 yılında faaliyete geçen Telegram, hem taşınabilir hem de masaüstü uygulamaları ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

Telegram inançlı mi?

Telegram uygulamasının, WhatsApp ve Line üzere küresel çaptaki iletileşme uygulamalarından daha inançlı olduğu kabul ediliyor. Güvenliği düşük ağlarda yüksek süratli iletim ve güvenilirlikle uyumlu hale getirmek için vakte nazaran test edilmiş algoritmalar üzerine inşa edilen, Telegram, MTProto protokolü ile çalışıyor. 

Hem WhatsApp hem de Telegram uçtan uca şifreleme özelliğine sahipler, lakin WhatsApp’ın yeni kapalılık siyaseti, bu özelliği anlamsız kılıyor. Telegram ise sohbetlerinde daima olarak bildirileri şifreliyor.

Telegram; özel sohbetleri, kapalı mod özelliği ve isteğe bağlı güvenlik katmanı ile bir adım öne çıkıyor. Kendi kendini imha eden bildiriler özelliği de WhatsApp’ı bu rekabette geriye atıyor.

Telegram nasıl kullanılır?

Telegram’ın kullanım biçimi WhatsApp ile hayli benzerlik gösteriyor. Uygulamayı indirip açtığınızda, size telefon numaranızı soran bir ekran karşılıyor. Gerekli adımlarını tamamladıktan sonra konseyimi bitirmiş oluyorsunuz. Menü butonundan yeni küme oluşturabilirsiniz ya da yeni arama yapabilirsiniz. Telegram uygulamasını indirmek için aşağıdaki temasları kullanabilirsiniz.

Android için buradan,

İOS için buradan.

Telegram özellikleri neler?

  • Telefon numarası ile kolay kolay kayıt olunur. Ama telefon numarası verilmeden kullanıcı ismi ile görüşme yapılabilir.
  • Kendini imha edebilen vakit ayarlı iletiler bulunur. Gönderilen bir bildiri istendiği taktirde belirlenen bir mühlet sonunda karşılıklı olarak her iki aygıttan da otomatik olarak silinebilir.
  • Bulut tabanlı iletileşme uygulamasıdır. Bu sayede yazılım, her platformda saniyeler içerisinde karşınıza çıkar, içerik çabucak eşleştirilir.
  • Uygulamanın sunucuları dağınık haldedir. Yani dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan sunucuları sayesinde data paylaşımı ve eşleştirme hayli süratli bir biçimde yapılır.
  • Bir bildirisi ya da içeriği sildiğinizde karşı taraftan da otomatik olarak silinir.
  • Yanlışlı yazılan bildirileri sonradan düzenleyebilme bahtı sunar.
  • Doküman ya da farklı biçimlerdeki her türlü belgeyi gönderilme özelliği bulunur. Toplam paylaşılan ya da gönderilen belge sayısında rastgele hudut yoktur.

FIRSAT ESERLERİ