Tencent, Take Two Interactive’i Satın Alabilir Argümanı

Reddit’te bir kullanıcının gönderisine nazaran, Tencent oyun bölümünü büyük çapta etkileyecek planlar yapmakta. Şu basamakta söylenti durumunda olan mevzu Tencent’in, Take Two Interactive’i satın alabileceği tarafında. Natürel ki konuşulanlar bununla hudutlu değil.


Bu söylentinin temelleri bir finans sitesi raporunda atıldı. Bu yazıda Tencent’in yeni oyun stüdyoları almak için milyar dolarlık kaynak ayırdığı ve maksadında Koreli yahut Amerikalı oyun şirketleri olduğu belirtildi. Raporda Tencent’ın Take Two Interactive, Zynga yahut Electronic Arts üzere büyük şirketleri alabileceği söylenmiş.


Bu olaydan sonra ünlü teknoloji editörlerden Jez Corden‘ın paylaştığı tweetle başlayan tartışmalar, gerçekleşmesi güç ihtimalleri lisana getirdi. Tencent’ın Take – Two Interactive’i satın almaya çalıştığını, daha sonra da firmayı Sony ile birleştirilebileceğibi sav etti. Bu durum oyuncuların aklına Take Two oyunlarının Sony PlayStation’lara özel olabileceği kanısını getiriyor. Ancak bahsedilen argümanın gerçekleşmesi; ABD’nin Çin’e karşı bu türlü büyük bir satışa müsaade vermesinin imkansıza yakın olacağı kanısından ötürü çok da akıllara yatmadı. Lakin Jez Corden “Pazar konsolidasyonu çağındayız, önümüzdeki birkaç yıl içinde birçok stüdyo ve yayıncı satışı görmeyi bekliyoruz” diyerek bu savın olabilme ihtimaline olumlu bakış sergiledi.

Akabinde Reddit’te bir gönderi paylaşan kullanıcı, bu satışın gerçekleşme ihtimali olabileceğini ve buna misal satışların da geçmişte yaşandığından bahsetti. Yani Tencent’in; isterse Take Two Interactive’i, idaresinin onayını almadan direkt olarak satın alabileceği yahut istenen farklı bir şirketle birleştirilebileceği belirtildi. Bu harekete iktisatta Hostile Takeover (Düşmanca Devralma) ismi veriliyor. Özet olarak düşmanca devralma: satın alınması hedeflenen bir şirketin idare heyetinin kelam sahipliğine karşı çıkarak satın alınmasını çeşitli yollarla sağlamak.

Take Two Interactive’in pazar pahası 23,662 milyar Dolar iken Tencent pazar kıymeti 843,824 milyar Dolar olduğunu da telaffuzdan geçmeyelim.


Epeyce karışık olarak yayılan bu söylentilerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda hiçbir halde mutlaklık yok. Bilhassa geliştirildiğini düşündüğümüz GTA 6’nın bu olaylardan etkilenirse nasıl bir sonuç bizleri bekler vakit gösterecek.