Tesla mühendisi şirket yazılımını çalmakla suçlanıyor

Elektrikli araba üreticisi Tesla, kıymetli bir hırsızlık olayı ile gündeme geldi. Üretici firma, bir mühendisinin kıymetli şirket yazılımlarını çaldığını düşünüyor. Mühendisin işe girdikten sonraki günler içinde yazılımı çaldığı tez edildi.

Tesla, Warp Drive yazılımını çaldığı argümanı ile mühendisine dava açtı

Araba üretici, işçinin teknolojisini çaldığı tarafındaki argümanlara yabancı değil. Electrek‘in haberine nazaran KONUT üreticisi, Aralık 2020‘nin sonlarında işe başladıktan sonra üç gün içinde şirketin satın alma ve başka sistemleri otomatikleştirmek için kullandığı özel Warp Drive yazılımını çaldığı savıyla mühendis Alex Khatilov‘a dava açtı. Ayrıyeten Khatilov’un şahsî Dropbox hesabına “binlerce” kopyasını kopyaladığı bildirildi.

Üretici firma ek olarak Khatilov‘u aksiyonlarını örtbas etmekle suçladı. Aktarılan bilgilere nazaran, soruşturmacılar mühendisi sorguya çekerken sadece ferdî evrakları aktardığı konusunda palavra söyledi ve araştırmacılara Dropbox alanına erişim müsaadesi verirken evrakları “unuttuğunu” argüman etti. Tesla ayrıyeten mühendisin görüşmenin başında Dropbox uygulamasını ve başka evrakları silmeye çalıştığını söz etti.

Khatilov’un öteki kişi yahut kurumlarla koordine olup olmadığı bilinmiyor. Tesla bu bahse dair bir açıklamada bulunmadı fakat, dava edilen mühendisin tüm hareketlerini “ortaya çıkarmadığı” ve Tesla’nın belgelerini hala paylaşıyor olabileceği konusunda uyardı.

FIRSAT ESERLERİ