Tesla’nın binlerce aracını geri çağırması bekleniyor

Elektrikli araba üreticisi Tesla’nın, arızalı ekranları hasebiyle, yaklaşık 158 bin aracını geri çağırması bekleniyor. Tesla’nın başarısız dokunmatik ekran sorunu, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ni harekete geçirdi.

Dokunmatik ekran sorunun kazaya neden olabileceği düşünülüyor

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi, Tesla’dan potansiyel olarak tehlikeli ekran arızaları nedeniyle 158.000 aracını geri çekmesini istiyor. Bu talep, Tesla’nın 2012‘den 2018‘e kadar olan birtakım Model S ve 2016‘dan 2018‘e kadar olan Model X otomobillerini kapsıyor.

Sorun birinci olarak NHTSA‘nın Tesla’nın sorun yaratan dokunmatik ekranları ile ilgili şikayetler alması sonucu soruşturma açılması ile başladı. Art görüş kamerası görüntüsü bu ekranda görüntülendiğinden sürüş sırasında arızlanması bir kazaya neden olabilir diye düşünülüyordu.

Bu sebepten Tesla’ya husus ile alakalı 13 Ocak tarihli bir mektup gönderildi. Mektupta NHTSA, imaj sıkıntılarının Tesla’nın medya denetim ünitesindeki (MCU) flash bellek sıkıntılarından kaynaklandığını ve bunun vaktinden evvel arızalanmasına neden olduğunu söz etti. Ek olarak husus ile ilgili Tesla‘nın birtakım sıkıntıları hafifletmek emeliyle birkaç kablosuz güncelleme uyguladığını kabul ediliyor fakat güncellemelerin yetersiz olduğuna inanılıyor.

Ayrıyeten mektupta, Tesla ile NHTSA ortasında bahis ile ilgili evvelki yazışmalardan da bahsediliyor. Sonuç olarak Tesla, tüm MCU ünitelerinin bir gün kaçınılmaz olarak arızalanacağını, arzıların 2022‘nin başlarında tepeye çıkacağını ve 2028‘de neredeyse tam modül periyodu tamamlanan kadar kademli olarak düşeceğini kabul ediyor.

NHTSA artık Tesla‘nın ya bir geri çağırma yapmasını ya da geçmiş açıklamaların ötesinde kararını net bir şekide belirtmesini istiyor.

FIRSAT ESERLERİ