TikTok akımı 10 yaşındaki kızın vefatıyla sonuçlandı

TikTok akımı bu sefer bir küçük bir kız çocuğunun vefatıyla gündeme geldi. Birtakım ülkelerde vakit zaman yasaklanma haberleriyle isminden kelam ettiren tanınan platform artık de İtalya’dan gelen bir haberle reşit olmayan kullanıcılar için kısıtlandı.

Olayla ilgili ayrıntılara çok az yer verilen Euronews’ta yer alan haberde, Palermo’da yaşayan 10 yaşındaki bir kız çocuğu TikTok’taki bir meydan okumayı denerken hayatını kaybetti. İtalya hükümetinin çabucak el attığı olay sonrası, ülkede 15 Şubat 2021 tarihine kadar süreksiz bir kısıtlama geldi.

TikTok akımı ile hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor: TikTok için soruşturma başlatıldı

TikTok ve Instagram üzere tanınan platformlar üzerinden başlatılan akımlar ve meydan okumalar nitekim tehlikeli boyutlara varabiliyor. Bunun son örneğini İtalya’da gördük. 10 yaşında TikTok hesabından tanınan bir akıma katılmak için görüntü çeken küçük kız hayatını kaybetti. Bunun üzerine zati Avrupa’da kara bulutları üzerine çekmiş olan TikTok’a İtalya’da süreksiz bir müddetliğine kısıtlama geldi.

İtalyan Data Müdafaa Kurumu( GPDP) tarafından yapılan açıklamaya nazaran TikTok’a üye olan kullanıcıların yaşını saptamada kimi ezalar mevcut. Örneğin yetişkin olmayan gençler uygulamaya kayıt olurken yaşını daha büyük işaretleyip uygulamayı kısıtlama ile müsabakadan kullanabiliyor. Bunun önüne geçilmesi ismine çalışmalar başlattığını duyuran GPDP, yaşanan acı olay sonrası birinci etapta TikTok’u süreksiz de olsa kısıtlıyor.

İtalya’da çocukluk ve ergenlik kurulu lideri olan Licia Ronzulli, Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir açıklama ile kararın hem vaktinde hem da hakikat olduğunu söyledi. Çocukların dijital güvenliğinin korunması gerektiğine vurgu yapan Ronzulli, Palermo’da yaşanan olayın bir daha yaşanmaması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini söylüyor.

Palermo Cumhuriyet Savcılığının yaptığı açıklamada kız çocuğunun boğulma sebebiyle hayatını kaybettiği ve bunun ardından TikTok’un ‘intihara tahrik’ ettiği gerekçesiyle soruşturmasını başlattığını duyurdu.

Bu olay yaşanmadan evvel de TikTok’un İtalya’da sicili pek da yeterli değildi. Aralık ayında GPDP, çocukların korunmasına dikkat edilmediği gerekçesiyle TikTok hakkında suçlama yapmıştı. 13 yaş altındaki kullanıcıların platforma rahatlıkla girebildiği gerekçesiyle ‘yaş sınırlaması’ noktasında zayıf bir siyaseti olduğu gerekçesiyle esasen mimliydi. Yaşanan olay sonrası TikTok’un bu mevzuya el atması bekleniyor.

FIRSAT ESERLERİ