TikTok, Türkiye’ye Temsilci Atama Kararı Aldı

Toplumsal medya ve içerik barındırma sitelerine Temmuz 2020‘de yürürlüğe giren yasa gereği Türkiye’de temsilci bulundurması kuralı getirilmişti. Bununla bir arada Türkiye’ye temsilci atamayan sitelere ise basamaklı cezalar sonrasındaysa büsbütün erişime kapatılacağı açıklanmıştı. Tüm bu yaşananların akabinde birinci olarak YouTube Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurmuştu. Bugün ise TikTok da YouTube’un akabinde Türkiye’ye temsilci atacağını duyurdu.

Bildiğiniz üzere belirtilen tarihler ortasında temsilci atamayan şirkete reklam kısıtlaması getirilecek. Şayet, belirtilen tarihlerde temsilci atamayan şirketlere ise reklam kısıtlaması uygulanarak platformların reklam almaları engellenecek. Bu durum birçok kişiyi huzursuz ederken, haberin çabucak başında da belirtiğimiz üzere birinci olarak YouTube reklam gelirlerinin kesilememesi ismine Türkiye’ye temsilci atacağını duyurmuştu. Bugün ise emsal bir açıklama TikTok cephesinden geldi.

Kısa bir müddet evvel Bakan Ömer Fatih Sayan tarafınca Twitter üzerinden yapılan açıklamaya bir arada, TikTok’un da VK ve YouTube’un akabinde Türkiye’ye temsilci atayan şirketler ortasına girdiğini duyurdu. Bunun yanı sıra Bakan Fatih Sayan açıklamasında, öteki toplumsal medya kuruluşlarını da bir an evvel temsilcilerini bildirmeleri ve yükümlülüklerini yerine getirmesi konusunda yine uyardı.

Temsilci atamayan sitelere ne olacak?

  1. Kademede: İhtardan sonraki birinci 30 günde temsilci atanmazsa 10 Milyon TL ceza,
  2. Etapta: 10 Milyon TL’lik ceza sonrasındaki 30 gün içinde temsilci atanmazsa 30 Milyon TL ceza,
  3. Basamakta: Temsilci atamamaya devam edilirse reklam yayınlayamama cezası,
  4. Etapta: Tekrar temsilci atanmaması durumunda %50 internet trafik sınırlaması cezası,
  5. Etapta: Birebir halde 30 günlük süreç sonrasında hala temsilci atanmadıysa, Sulh Ceza Hakimliği aracılığıyla %90 internet trafik sınırlaması cezası verilecek.