Titan’ın Denizlerinin Derinliğinin 300 Metreden Fazla

Titan, Satürn’ün en büyük, Güneş Sistemimizin ise en büyük 2. uydusu. Lakin bu uyduyu ilgi cazip hale getiren tek durum büyüklüğü değil. Uydu birebir vakitte Güneş Sistemi’ndeki öbür hiçbir uydunun sahip olmadığı kalın bir atmosfere sahip ve Dünya dışında, yüzeyinde kararlı sıvı bulundurduğu kanıtlanan 2. gök cismi.

Titan’ın üzerinde bulunan büyük sıvı kütleleri üzerinde uzun vakittir pek çok araştırma yapılıyor. Şu an için bu sıvı kütlelerinin ya da denizlerin, suyla dolu olmadığını; bunların büyük metan gölleri ve denizleri olduğunu biliyoruz. Lakin metan gölleri ve denizleri de içlerinde hayat barındırma ihtimali taşıdığından bilim insanları bu garip uyduyu araştırmaya devam ediyorlar.

Titan, Güneş Sistemi’nde hayat barındırıyor olma ihtimali en yüksek olan yer:

Şimdiye kadar yürütülen pek çok çalışmada Titan’ın metan gölleri ve denizleri içerisinde bakterilerin yaşıyor olabilmesi üzere pek çok sonuç elde edildi ve gezegenin kalın atmosferinin de Dünya’nın oluştuğu birinci periyottaki atmosfer yapısına epey benzemesi üzere noktalar, Titan’ı daha ilgi cazip hale getirdi.

Tüm bu durumlar Titan’ı Güneş Sistemimizde içinde hayat barındırıyor olma ihtimali en yüksek olan gök cismi haline getirdi. Uydunun sunduğu şartlar her ne kadar bizim kendi bakışımızla değerlendirdiğimizde hayat için uygun değilmiş üzere görünse de bilim insanları birebir fikirde değiller. Bu durumu açıklamak için ufak bir bilgi; Titan’da sıcaklık -179 derece düzeyinde seyrediyor.

Titan’da bulunan en derin denizin derinliği 300 metreden fazla:

Titan ile ilgili en ‘çılgın’ proje ise NASA’nın önümüzdeki yıllarda uyduya bir ‘denizaltı‘ misyonu düzenlemeyi planlaması. Bu misyon ile gökbilimciler, Titan’ın büyük göllerinde ve denizlerinde tam olarak ne olup bittiğini anlamayı hedefliyor. Gelen son haberler ise mümkün bir denizaltı vazifesi için Titan’ın en büyük denizi olan Kraken Mare’nin derinliğinin kâfi olduğunu gösteriyor. NASA’nın Cassini uzay aracından elde edilen datalar sayesinde Kraken Mare’nin derinliği ile ilgili birinci bilgiler elde edildi.

Elde edilen bilgilere nazaran Kraken Mare’nin kuzey ucunda bulunan bir bölgede denizin derinliği 300 metreden fazla. Araştırmayı yürüten bilim beşerlerine nazaran bu ölçü, denizin merkezinde çok daha derin olabilir. Beklenen derinlik ise son bilgilere nazaran yapılan iddialara bakılacak olursa 1000 metreden fazla.

Datalar, Titan üzerinde ömür ihtimalini daha uygun anlamamızı sağlayacak:

Tüm bu datalar, bu özel uyduyu gelecekte çok daha âlâ anlamamız için imkan sağlıyor. Hatta tahminen de hayatın ortaya çıktığı, üstelik bize çok da ‘uzak’ olmayan bir gök cismini yakından tanımamıza yardım edecek gelecek araştırmalar için de önümüzü açıyor. NASA’nın Titan’a bir denizaltı vazifesi düzenlemesi şu an kulağa fazla ‘çılgınca’ gelse de bu misyonun önümüzdeki 10 – 15 yıl içerisinde gerçekleşmesi hedefleniyor. Böylelikle Titan’da yaşadığı düşünülen minik canlıları da inceleyebilmemiz planlanıyor.

Doğal ki gönül ister ki, uzayda bizim dışımızda yaşayan öbür canlı çeşitleri ile tanışmak için 15 sene beklememiz gerekmesin. Ama önümüzdeki yıllarda bir uzaylı istilası ya da inanılmaz büyük bir keşif olmazsa, en yakın ihtimallerden biri bu üzere gözüküyor.