Toplumsal medyada reklam yasağına son 2 gün

Günlük erişimi 1 milyonu geçen toplumsal medya ağlarına yönelik düzenlemede, Türkiye’de temsilcilik açmayan Twitter, Facebook ve Instagram için süreç işliyor. Para cezalarının akabinde reklam yasağının yürürlüğe girmesine iki gün kaldı.

Temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren toplumsal medya yasası kapsamında Türkiye’de günlük erişimi 1 milyonu aşan yurt dışı kaynaklı toplumsal ağ sağlayıcılarının, Türkiye’de birer temsilci belirleyip bildirmeleri gerekiyordu. Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) tarafından toplumsal ağ sağlayıcılarına tanınan müddet sona erse de Twitter, Facebook, Instagram, Periscope ve Pinterest şimdi temsilcilik açmadı.

Rusya’dan VKontakte’nin (VK) YouTube, TikTok, Dailymotion ile Linkedin ise düzenlemeye uyarak temsilcilik açtıklarını duyurdu.

Temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlere birinci etapta 10 milyon lira, ikinci adımda 30 milyon lira olmak üzere toplamda 40 milyon lira para cezası kesildi. Yasa çerçevesinde idari para cezası uygulaması kademesi sona ererken, sıra reklam yasağına geldi. Bu kapsamda hâlâ temsilci atamamış olan şirketlere, 19 Ocak Salı günü prestijiyle reklam yasağı uygulamasının başlaması için tanınan mühletin dolduğu bildirilecek.

Sözkonusu toplumsal medya devleri düzenleme kapsamında Salı gününden itibaren Türkiye’de reklam alamayacak. Türkiye’de vergi mükellefi olan şirket ve şahısların de bahsi geçen toplumsal ağ sağlayıcılarına reklam vermesi yasaklanacak.

Reklam yasağının akabinde hâlâ temsilci atamayı kabul etmeyen şirketler için bir sonraki yaptırım, reklam yasağından itibaren geçerli olmak üzere 3 ay sonra internet trafiği bant genişliğinin %50 oranında daraltılması olacak. Müracaatın kabulüne ait hâkim kararının uygulanmasından itibaren 30 gün içinde yeniden gerekli koşullar sağlanmazsa BTK Lideri, toplumsal ağ sağlayıcının bant genişliğinin bu defa %90’a kadar daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek.

FIRSAT ESERLERİ