Trump destekçisi uygulama çevrimdışı kalacak

Donald Trump‘ın destekçilerinin ve çok sağcıların, ABD Kongre Binası‘ndaki 6 Ocak isyanını planlamak için kullandığı toplumsal medya uygulaması Parler, geçtiğimiz günlerde hem App Store tarafında hem de Google Play tarafında askıya alınmıştı. Bu hareketin akabinde bir atak de Amazon tarafından geldi.

Parler’a bir atak de Amazon’dan geldi

AWS şirketi ile Parler‘a barındırma hizmeti sağlayan Amazon, uygulamanın barındırma hizmetlerini askıya alacağını açıkladı. Bugün yürürlüğe girecek bu uygulama için Amazon’un daha evvel Parler’a durumu aktardığı da söyleniyor. Bu durum sonucunda toplumsal medya uygulaması Parler, şayet öteki bir barındırma hizmeti edinemezse, bugünden itibaren çevrimdışı kalacak.

BuzzFeed News’te yer alan bilgiye nazaran, Amazon Web Services Trust and Safety grubunun bir üyesi, Parler’a şirket kaidelerini ve hizmetlerini ihlal ettiğini bildirdi ve Amazon’un, durumun gidişatına ikna olmadığını ekledi. Parler’ın platformunu sadece gönüllüler takımına dayanarak aktif bir biçimde yönetebileceğini açıkladı.

Ayrıyeten Parler’a gönderilen gerekli mesaj, şöyle devam ediyor; “Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Parler’a şiddeti açıkça teşvik eden ve kışkırtan 98 tane örnek gönderdik. Parler’ın AWS hizmet kurallarına uymak için tesirli bir süreci olmadığı ortada. Birebir vakitte Parler’ın hala içerik denetleme konusundaki pozisyonunu belirlemeye çalıştığı görülüyor. Parler, hizmet koşullarımıza uyamadığından ve kamu güvenliği açısından çok gerçek bir risk teşkil ettiğinden, Parler’ın hesabını 10 ocak Pazar 23:59 itibariyle askıya almayı planlıyoruz

Parler tarafında bu hususa ait açıklama gecikmedi, Parler’ın CEO’su John Matze, Cumartesi akşamı askıya almayı doğruladı ve “Pazar gece yarısı Amazon sunucularımızı kapatacak, biz sıfırdan ve yine inşaa ederken Parler’ın, internette bir hafta kullanılamayacak olma ihtimali var, Amazon’un altyapısına asla güvenmeyerek ve çıplak metal eserler inşaa ederek, bu tıp olaylara esasen hazırlanmıştık” dedi.

FIRSAT ESERLERİ