TSMC’nin 3 nm mimarisi çalışmaları sekteye uğradı

Dünyanın önde gelen taşınabilir işlemci üreticilerinden Tayvan menşeili TSMC, kısa mühlet evvel 3 nm mimarisi ile üretilen işlemciler için 2023 yılını işaret etti. Lakin firmanın planlarını bozan gelişmeler yaşandı. Şirketin üretim tesislerindeki mevcut çalışmalara bakıldığında, 3 nm mimarisine geçiş beklenenden güç olacak.

TSMC tarafından hedeflenen 3 nm’ye geçiş tarihi ertelenebilir

TSMC’nin üretim tesislerinde, atölyeler belirlenen programın gerisinde kaldı. Digitimes tarafından açıklanan rapora nazaran; bu gecikmeler sıradan aksamalar değil ve 3 nm’ye geçiş için ortaya çıkan zorluklar beklentinin üzerinde oldu.

2020 yılının son ayında TSMC tarafından 3 nm mimarisi için işaret edilen 2023 tarihi de bu gelişmelerden ötürü değişebilir. Hasebiyle, mevcut durumda kullanılan, 5 nm üretim sürecinden çıkan işlemcilerin kullanım ömrü beklenenden uzun olacak.

Bu habere sevinecek taraf ise TSMC’nin rakibi Intel olacak. TSMC tarafında yaşanan bu aksaklıklar nedeniyle Intel, rakibinden geride kaldığı Asya pazarında bir fırsat yakalamak isteyecektir.

TSMC’nin hedeflediği 3 nm işlemcili akıllı telefonlar tarafından kullanıcılara sağlanacak avantajlara bakalım. Nanometre ile söz edilen mimari, işlemcideki transistörlerin ortasındaki uzaklıkları ifade eder. Bu aralık ne kadar azalırsa işlemciye o kadar fazla transistör yerleştirilebilir ve transistörlere giden gücün kat ettiği aralık azalır. Bu durum da cihazlardaki ısınma ve güç tüketimi gibi hususları olumlu istikamette tesirler.