Tüm taraflarıyla WhatsApp yeni kontrat

Dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunan WhatsApp, yeni kullanıcı mukavelesi nedeniyle gündemden düşmüyor. Tüm bilgilere erişim müsaadesi isteyen uygulama, müsaade verilmediği taktirde de devre dışı kalacak. Durumun ciddiyetinden ötürü ortada temelsiz argümanlar da bulunuyor. Bizler de WhatsApp kullanıcı mukavelesi ve öbür gelişmeleri tüm taraflarıyla inceledik.

WhatsApp mukavelesi ile bilgilerimiz Facebook’a mı satılacak?

Toplumsal medyada uçtan uca iletileri şifreleyen iletileşme platformu WhatsApp’ın güncellediği yeni kullanıcı mukavelesi hakkında kimi savlar ortaya atılarak yorum yapıldı. WhatsApp kullanıcıları, bilgilerini Facebook ve çatı şirketleri ile paylaşmayı kabul etmesi gerektiği, aksi taktirde kullanıcıların uygulamayı kullanamayacağı söyleniyor.

4 Ocak 2021‘de açıklanan yeni mukavele, WhatsApp’ın Facebook’a ilişkin tüm şirketler ortasında bilgilerin nasıl işlendiği hakkında bilgileri içeriyor.

WhatsApp hangi dataları alıyor?

WhatsApp, zati uygulamayı uygunlaştırmak ismine birtakım bilgileri topluyordu. Bu bilgiler ortasında hesap, ilişki, ileti, durum, kayıt, pozisyon ve kullanım üzere datalardan oluşuyor.

Buraya kadar bir sorun bulunmuyor. Lakin mukavelede yer alan Üçüncü Taraf Hizmetler başlığı altında Facebook’un alt şirketleri ile paylaşılacak bilgilerle ilgili bir kısım yer alıyor.

Kullanıcılar WhatsApp kontratını kabul ederse, pazarlama ve özelleştirme üzere gayelerle dataları alt şirketlerle paylaşılabilecek.

İlgili unsurda, Facebook’a ilişkin hizmetlerle entegre olan üçüncü taraf data yedekleme (iCloud yahut Google Drive gibi) kullanmayı yahut WhatsApp şahıslarınıza bilgi göndermenize imkan tanıyan bir üçüncü taraf internet sitesindeki paylaş düğmesi ile rastgele bir platformda paylaşması, direkt olarak bilgi paylaşım ortamı oluşturacağı yer alıyor.

Ayrıyeten teknik altyapı, teslimat ve başka sistemleri sağlamak, hizmetleri pazarlamak, anket ve araştırma yaptırmak, kullanıcıların ve oburlarının güvenliğini, emniyetini ve bütünlüğünü korumak ve müşteri hizmetlerine yardımcı olmak üzere hizmetlerle Facebook şirketleriyle birlikte çalışıldığı da yer alıyor.

Çok uzun bir müddettir konuşulan WhatsApp’a reklam geleceği argümanları da mukavelede yer alan Üçüncü Taraf Bant Reklamları hususuna nazaran hala müsaade verilmediği, gelecekte değişmesi durumunda hizmet kaidelerinin güncelleneceği bilgisi paylaşılarak aydınlatıldı.

WhatsApp’ı silmeli miyiz?

Kullandığımız uygulamalar ortasında bahsettiğimiz dataları depolayan ve kendi içerisinde farklı usullerle işleyen tek şirket Facebook değil. Şayet WhatsApp’ın yeni mukavelesini kabul etmediniz ve uygulamayı silip öbür bir platforma geçtiniz.

Bunu yaptıktan sonra; hala Facebook, Instagram üzere Facebook şirket çatısı altında bulunan uygulamaları kullanmaya devam etmeniz, datalarınızın tekrar Facebook’a gönderilmesi manasına geliyor.

Bu durumun yanı sıra, halihazırda kullandığımız işletim sistemleri (iOS, Android, Windows gibi) de çeşitli dataları sistem iyileştirmeleri yahut pazarlama hedefiyle depoluyor. Tabi ki bu bilgilerin depolanması için sizden müsaade isteniyor.

WhatsApp tarafından şartların ve kapalılık unsurlarının yayınlanmasının akabinde uygulamayı kullananlara güncellemeye ait bildirimlerde yer alan bilgiye nazaran güncellemenin 8 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği bilgisi yer alıyor.

FIRSAT ESERLERİ