Türk hekimden umutlu haber! Aşı üzere koruyor

Tüm dünyayı tesiri altına alan Covid-19 ile uğraş için seferberlik sürerken aşı çalışmaları gündeme damgasını vuruyor. Ülkemizde de başlayan aşılama çalışmalarının akabinde Türk tabip Hasan Önal’dan aşıya alternatif bir tahlil geldi.

Türk hekimden umutlu haber! Aşı üzere koruyor

Dünya genelinde Quersetin ve C vitaminin (QC) birlikte kullanılmasının Covid-19 ile gayrette tesirli olduğuna dair bulgulara Hasan Önal’ın klinik çalışmaları delil niteliğinde. Tabip Hasan Önal virüsün bulaşma riski yüksek ünitelerde misyonlu sıhhat çalışanları kapsamında yaptığı klinik çalışma ile QC desteğinin uzun vadeli kullanımında Covid-19’a karşı tesirli olduğunu gösterdi.

Beslenme ve Emniyetli Besin Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Önal’ın öncülüğünde, Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Yasal Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde etik heyetinin onayı ile yapılan çalışma; QC desteğinin değerini belirler nitelikte.

Pandemide en riskli küme olarak görülen 71 sıhhat çalışanına esirgeyici olarak 2 farklı dozda Quersetin ve C vitamini verildi. Tıpkı kategorideki 42 sıhhat çalışanı ise denetim kümesi olarak belirlendi. 120 gün boyunca izlenen iştirakçilerde, çalışma sonunda antikor olumluluğu tespit edildi.

Olumlu test sonuçlarının akabinde Quersetin ve Vitamin C senteziyle oluşturulan eserin müsaadeleri Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınarak seri üretime geçildi. Eserin geliştirilmiş formülü için ise Sıhhat Bakanlığı’na ilaç başvurusu yapılması planlandı.

FIRSAT ESERLERİ