Turkcell BiP’in dudak uçuklatan indirme sayısı

Facebook’un sahibi olduğu anlık iletileşme platformu WhatsApp‘ın yeni kapalılık yönergesi, dünyadaki kullanıcıların alternatif uygulamalara yönelmesine neden oldu. Şahsî Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Turkcell CEO’su Murat Erkan, yerli irtibat uygulaması BiP’in son 24 saatte 1 milyon 124 bin kişi tarafından indirildiğini belirtti.

Turkcell BiP, 192 ülkede kullanılıyor

WhatsApp’ın kullanım şartlarını yenilemesi ile başlayan reaksiyonlar, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk‘ın bir diğer bağlantı uygulaması Signal’i tavsiye etmesi ile farklı bir boyuta evrilmişti. Signal’in yanı sıra Telegram ve Turkcell’in sahibi olduğu yerli anlık iletileşme platformu BiP de kullanıcıların ağır bir ilgisiyle karşılaşmıştı. Hatta Türkiye’de ‘WhatsAppıSiliyoruz’ etiketi ‘Telegram’ etiketiyle birlikte TT olmuştu.

Turkcell CEO’su Murat Erkan, ferdî Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, son 24 saatte BiP’in 1 milyon 124 bin kişi tarafından indirildiğini açıkladı. “Yerli uygulamamız BiP’e gösterdiğiniz ağır ilgi için teşekkür ederiz” diyen Erkan, “Operatör fark etmeksizin 192 ülkede Turkcell garantisi ile kullanılan BiP’e tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” sözlerini kullandı.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen yüzde 100 yerli bağlantı uygulaması BiP, taşınabilir ve web platformlarında HD kalitede sesli ve manzaralı görüşme imkanı sunuyor. Geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansı’na (AA) konuşan Turkcell CEO’su Erkan, BiP üzerinden gelen tüm bilgilerin, Türkiye’deki data merkezlerinde itimatla saklandığını belirtmişti.

Turkcell CEO’su Murat Erkan’ın paylaşımı

Kullanıcıların 2020’de BiP üzerinden yaklaşık 140 milyar bildiri gönderdiğini belirten Erkan, “BiP’te yapılan görüşmelerin toplamı 2,5 milyar dakikaya ulaştı. Yıl boyunca 150 milyon dakikayı bulan imajlı görüşmenin yapıldığı BiP’in aylık 10 milyonun üzerinde etkin kullanıcısı bulunuyor. BiP’in indirilme sayısı ise şu ana kadar 52 milyonu aştı” halinde konuşmuştu.

FIRSAT ESERLERİ