Türkiye’nin en çok satan araba markası değişmedi

2020 yılında Türkiye‘nin yarayan kanası haline gelen araba dalı, sancılı bir yılı geri bıraktı. Artan fiyatlar karşısında azalan talepler, hem araba üreticilerini hem de kullanıcıları değerli oranda etkiledi. Bu durum haliyle, araba satışlarına da direkt yansıdı. Araba pazarı için sancılı geçen bir yılın akabinde Türkiye’nin en çok satan araba markası da belirli oldu.

Renault, liderliği bu yılda kaptırmadı

Türkiye pazarında liderliği kaptırmayan Renault markası, bu yılda muvaffakiyetini sürdürmeyi başardı. Yıl bazında 98.900 adet satış sayısı elde eden marka, yerli pazarda 16,2 pazar hissesi ile Türkiye’nin en çok satan araba markası oldu.

OYAK Renault Araba Fabrikaları‘nda üretilen yerli modeller Clio HB ve Megane Sedan ile satış liderliğini alan araba üreticisi, Clio HB modelinde 46.192 adet satış sayısı ile B HB segmentinde  üstünlü liderlik elde etti. Önder marka, 39.917 satış adedi ile de C Sedan segmentinde ikincilik koltuğuna oturdu.

2020 yılında Türkiye’nin en çok satan SUV modeli de Dacia Duster oldu. 17.402 adet satış sayısı ile C-SUV segmentinde başkan olan Dacia, Türkiye pazarında yüzde 14,98 pazar hissesine ulaştı. Bu bilgiler sonucunda Dacia ve Renault markalarından oluşan Renault Kümesi sancılı geçen 2020 yılında, toplam 132.344 satış sayısı ile yüzde 17,1 pazar hissesi elde etti.

FIRSAT ESERLERİ