Twitch, Donald Trump’ı süresiz yasakladı

Online yayın platformu Twitch, 2 hafta evvel Amerika’da devlet kurumlarını maksat alan hareketlerin akabinde eski lider Donald Trump tarafından kullanılan hesabı devre dışı bırakmıştı. Lakin Donald Trump tarafından koltuğun devredilmesiyle platform kelam konusu hesabı kalıcı olarak yasakladı.

Twitch Donald Trump için yasak getirdi

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan şiddet olaylarında Twitter ve Facebook üzere pek çok toplumsal medya sitesi Donald Trump’a ilişkin olan hesapları ya sonlandırmış, ya da büsbütün yasaklamıştı. Bahis ile ilgili The Verge’ye konuşan bir şirket sözcüsü, eski lider Trump’ın ofisten ayrılmasından sonra hesabın yine değerlendirilebileceğini söz etti.

Açıklamada Şiddeti kışkırtma riski devam ettiği için Lider Trump’ın Twitch kanalını süresiz olarak askıya aldık. Liderin açıklamaları, harekete geçirici olarak yorumlanmaya devam ediyor. Twitch, bünyesinde nefret dolu davranışları, tacizi yahut şiddeti teşvik etmeyi yasaklayan kurallara sahiptir. Yaptırım kararları verirken hizmet dışı olayları dikkate alırız. Bununla birlikte, geçtiğimiz haftalarda yaşanan olaylar, direkt Twitch üzerinden yayınlanıp yayınlanmadığına bakılmaksızın şiddeti teşvik eden retoriğe ait bir boşluğun altını çizdi. Bu durumu değerlendirmemizin bir sonucu olarak bu kararı aldık” Tabirleri kullanıldı.

Alınan bu karar, Trump’ın hesabındaki gelişmelere rastgele bir itiraz etme fırsatını da kısıtlıyor. Birebir vakitte bu karardan dönülmedikçe platformda öteki bir hesap da oluşturamayacağı manasına geliyor.

FIRSAT ESERLERİ