Twitter 70 binden fazla hesabı askıya aldı

Tanınan toplumsal medya platformu Twitter, QAnon ile ilişkili hesapları askıya aldı. ABD’deki çok sağcı tam teorileri ile bilenen QAnon ilişkili olan ve askıya alınan hesapların sayısı 70 bini aştı. Ayrıyeten Twitter husus ile alakalı açıklama da yaptı.

Twitter hesapların askıya alınma nedenini açıkladı: Ziyanlı içerikler

ABD Lideri Donald Trump destekçiliği ile de bilinen ve komplo teorileri ile gündeme gelen QAnon, Trump’ın şeytana tapan pedofillere karşı uğraş verdiğini öne sürüyor. Daha evvel Trump’ın hesabını askıya alan Twitter, bu hareketle kontaklı hesapları da es geçmedi.

Twitter, QAnon irtibatlı 70 bin hesabı askıya aldıktan sonra sebep olarak ‘zararlı içerikler’ açıklamasını yaptı.

Öte yandan Trump’a Twitter’ın uyguladığı sansürün akabinde, başka tanınan toplumsal medya platformları Facebook ve Instargram da harekete geçmişti ve Trump’ın hesapları kalıcı olarak askıya alınmıştı.

Trump kendi toplumsal medya platformunu kuracak

Twitter’ın Trump destekçilerine ve Trump’a uyguladığı sansürün sonrasında, ABD Lideri mevzuya ilgi alımlı bir reaksiyon vermişti. Trump, kendi toplumsal medya platformunu kuracağını duyurmuştu.

Donald Trump, şahsî Twitter hesabı askıya alındıktan sonra @POTUS hesabından bir dizi açıklamada bulundu. Trump yasakla ilgili, “Bunun olacağını uzun vakittir hissediyordum.” sözünü kullandı. Tabirlerine ekleme yapan Trump, “Çeşitli sitelerle görüşüyoruz ve yakın vakitte büyük bir duyuru yapacağız. Birebir vakitte yakın gelecekte kendi platformumuzu oluşturma olasılıklarına da bakacağız. Sessiz olmayacağız!” formunda davette bulundu.

FIRSAT ESERLERİ