Twitter, Donald Trump için son noktayı koydu

ABD’de seçim yenilgisini kabul etmeyen Trump destekçilerinin kongre binasını basması ve 5 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylar, dünya tarihine geçerken toplumsal medya platformları da son günlerde en çok konuşulanlar ortasında yer alıyor. Uzun bir müddettir Twitter ile ortası âlâ olmayan Trump‘ın hesabı, baskın sırasında attığı tweet’ler nedeniyle askıya alınmıştı.

Paylaşımların silinmemesi halinde hesabın kalıcı olarak kapatılacağına dair ikazlar yapan Twitter son noktayı koydu. Eski ABD Lideri Trump’ın on milyonlarca takipçisi bulunan @realDonaldTrump hesabı kapatıldı.

Twitter, Donald Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya aldı

Twitter’ın güvenlik takımı tarafından yapılan açıklamada Trump’ın hesabından paylaştığı son bildirileri ve bağlamlarını yakından inceledikten ve bilhassa bu paylaşımların nasıl reaksiyon aldığına baktıktan sonra, daha çok şiddeti kışkırtma riskinden ötürü, bu hesabı kalıcı olarak askıya aldık tabirleri kullanıldı.

Yaşananları kısaca özetleyecek olursak: Twitter, Trump’ın üç tweetini gizleyerek bunların kaldırılmasını talep etti.  Trump’ın bu ikazları dikkate alıp tweetleri kaldırmasıyla hesap tekrar faal hale geldi. Daha sonra iki tweet daha gönderdi.

Bunun sonucunda Twitter, Trump’ın ülkedeki olayları tırmandırma ve şiddeti artırmaya yönelik tweetlerinden ötürü hesabını kalıcı olarak askıya aldıklarını açıkladı. Trump’ın öteki bir Twitter hesabı üzerinden tweet atması durumunda mevcut hesapların da askıya alınacağı yetkililer tarafından açıklandı.

Twitter yetkilileri, Trump’ın @POTUS ve @WhiteHouse üzere devlet hesaplarından tweet atmasına rağmen birtakım tedbirler aldıklarını da belirtti. Twitter, Donald Trump’a karşı harekete geçen tek toplumsal medya platformu değil. Trump, Facebook ve Instagram tarafından da 20 Ocak tarihine kadar kısıtlandı.