Twitter, Türkiye’de Reklam Yayınlayamama Cezası Aldı!

30 Temmuz 2020’de Resmi Gazete’de yayınlanan 7253 sayılı toplumsal medya yasası, Türkiye’de temsilcileri bulunmayan internet yayın şirketlerinin temsilci bulundurmasını mecburî kılmıştı.

Meclis’ten geçen ve Resmi Gazete’de yayınlanan 7253 sayılı toplumsal medya kanunu, toplumsal medya sitelerinin kontrole alınmasına hükmediyor. Ayrıyeten yeniden birebir maddeyle, kelam konusu şirketlerin Türkiye’de temsilci bulundurması da zarurî hale getirildi.

Kanunun yürürlüğe girdiği günden bu yana rastgele bir temsilci müracaatında bulunmayan Twitter, birinci etapta 10 milyon TL, ikinci basamakta ise 30 milyon TL para cezasına çarptırılmıştı.

Bu iki kademe sonrasında da rastgele bir müracaatta bulunmayan toplumsal medya sitesi, bugün (19 Ocak 2021) yayınlanan resmi gazetede yer alan 3769 nolu karara nazaran Türkiye’den reklam alma yasağı aldı.

Resmi gazetede yer alan açıklama şu halde;

“Twitter Inc. isimli toplumsal ağ sağlayıcının 5651 sayılı Kanun’un ek 4’üncü hususunun birinci fıkrasında düzenlenen temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü, otuz milyon Türk Lirası idari para cezasının bildirisinden itibaren otuz gün içinde yerine getirmediği tespit edilmiştir.

Bu çerçevede;

Twitter Inc. isimli toplumsal ağ sağlayıcıya, işbu Kararın Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren 5651 sayılı Kanun’un 4’üncü unsurunun ikinci fıkrası yeterince Türkiye’de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve hükmî şahıslar tarafından yeni reklam verilmesinin yasaklanmasına, bu kapsamda ilgili toplumsal ağ sağlayıcıya reklam verilmesi gayesine yönelik yeni kontrat kurulamayacağına ve buna ait para transferi yapılamayacağına, ilgili öteki mevzuata istinaden gerekli süreçler yapılmak üzere hususun ilgili kurum ve kuruluşlarınca takip edilmesine karar verilmiştir.”

Twitter temsilci atamamakta kararlı olursa ne olacak?

Yeni reklam yayınlayamama cezası alan Twitter, temsilci atamamakta kararlı olursa %50 trafik sonlandırılması cezasına çarptırılacak. Sonraki süreçte yeniden temsilci atanmaması durumunda ise bu sınırlama %90 düzeyine çekilecek.