Twitter’dan sonra Facebook ve Instagram sansürü!

ABD Lideri Donald Trump, düzenlediği bir miting ile destekçilerini seçim sonucunu protesto etmek için çağırdı. Washington DC’de bulunan kongre binasını basan Trump destekçileri ülkenin karışmasına neden oldu. Husus hakkında Twitter üzerinden paylaşımlar yapan Trump oradan erişim manisi yemişti. Bu kararın akabinde kısa bir müddet içinde Trump Facebook ve Instagram sansürü ile karşı karşıya kaldı.

ABD kısa mühlet evvel liderini seçmek için sandığa gitmişti. Joe Biden’ın kazanmasıyla sonuçlanan başkanlık seçimi yerini ABD lideri Donald Trump’ın seçim sonucunu kabul etmemesine bırakmıştı.

Twitter kararının çabucak akabinde Trump Facebook ve Instagram sansürü

Trump destekçileri Washington DC’de bulunan kongre binasını basması üzerine ülke karıştı. Birinci bilançoya bakıldığında 4 kişi ömrünü yitirdi onlarca kişi ise gözaltına alında. ABD tarihinde bir birinci olan bu olay sonrası istifalar yaşanmaya başladı.

Bu olaylar yaşanırken Trump, Twitter üzerinden bahis hakkında aldatıcı paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle toplumsal medya devinden kısıtlama yedi. Twitter, Trump’ın gönderilerini seçim sahtekarlığı savı ve şiddet riski nedeniyle tweet paylaşımı, yanıtlama ve beğeni süreçlerine erişmesini bloke etti.

Bu kararın akabinde kısa bir müddet içinde Facebook ve Instagram tarafından da misal bir karar geldi. Toplumsal medya devinden Trump’a, kongreye yapılan baskına yönelik paylaşımları nedeniyle 24 saat boyunca paylaşım manisi geldi. Facebook‘tan yapılan açıklamada şu sözler yer alıyor:

“Başkan Trump’ın sayfasında iki adet kural ihlali tespit ettik, bu nedenle bu müddet zarfında 24 saat boyunca paylaşım yapılması engellendi”

Facebook’un yaptığı bu açıklama sonrası Instagram için de bu kararın geçerli olduğu görüldü.