Twitter’dan sonra Facebook ve Instagram sansürü!

ABD kısa mühlet evvel liderini seçmek için sandığa gitmişti. Joe Biden’ın kazanmasıyla sonuçlanan başkanlık seçimi yerini ABD lideri Donald Trump’ın seçim sonucunu kabul etmemesine bırakmıştı. Bunların akabinde Trump, düzenlediği bir miting ile destekçilerini protestoya çağırdı. Washington DC’de bulunan kongre binasını basan Trump destekçileri ülkenin karışmasına neden oldu. Mevzu hakkında Twitter üzerinden paylaşımlar yapan Trump oradan erişim mahzuru yemişti. Bu kararın akabinde kısa bir müddet içinde Trump Facebook ve Instagram sansürü ile karşı karşıya kaldı.

Twitter kararının çabucak akabinde Trump Facebook ve Instagram sansürü

Trump destekçileri Washington DC’de bulunan kongre binasını basması üzerine ülke karıştı. Birinci bilançoya bakıldığında 4 kişi ömrünü yitirdi onlarca kişi ise gözaltına alında. ABD tarihinde bir birinci olan bu olay sonrası istifalar yaşanmaya başladı.

Bu olaylar yaşanırken Trump, Twitter üzerinden bahis hakkında aldatıcı paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle toplumsal medya devinden kısıtlama yedi. Twitter, Trump’ın gönderilerini seçim sahtekarlığı argümanı ve şiddet riski nedeniyle tweet paylaşımı, yanıtlama ve beğeni süreçlerine erişmesini bloke etti.

Bu kararın akabinde kısa bir mühlet içinde Facebook ve Instagram tarafından da emsal bir karar geldi. Toplumsal medya devinden Trump’a, kongreye yapılan baskına yönelik paylaşımları nedeniyle 24 saat boyunca paylaşım pürüzü geldi. Facebook‘tan yapılan açıklamada şu sözler yer alıyor:

“Başkan Trump’ın sayfasında iki adet kural ihlali tespit ettik, bu nedenle bu mühlet zarfında 24 saat boyunca paylaşım yapılması engellendi”

Facebook’un yaptığı bu açıklama sonrası Instagram için de bu kararın geçerli olduğu görüldü.