Twitter’dan Sputnik V aşısının hesabına kısıtlama!

Twitter bir müddettir ABD Lideri Donald Trump’ın milyonlarca takipçisi bulunan hesabını kapatmasıyla gündemdeki yerini koruyor. Artık ise Twitter, Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısının resmi hesabını kısıtlama atağıyla karşımıza çıkıyor.

Twitter, Sputnik V aşısının resmi hesabını kısıtladı

Twitter bilindiği üzere kuşkulu hareketler tespit ettiğinde yahut şikayet aldığında hesapları kısıtlıyor. Dünyada tescillenen birinci koronavirüs aşısı için Rusya, çalışmalarını sürdürürken, aşının resmi Twitter sayfasında gelişme yaşandı.

Aşının ülke bazında uygulamasına geçen Rusya’nın aşısı Sputnik V için Twitter’dan kısıtlama geldi. Aşı hakkında bilgiler ve haberler paylaşılan aşının resmi Twitter hesabının yakın vakit evvel kısıtlandığı duyuruldu.

Sputnik V’in resmi Twitter hesabına erişim, site tarafından ‘hesaptaki olağan dışı etkinlik’ nedeniyle ‘geçici olarak’ kısıtlandı. Sputnik’te yer alan habere nazaran Rusya Direkt Yatırım Fonu (RDIF), Sputnik V koronavirüs aşısının Twitter hesabına erişim mahzurunun getirildiğini duyurulurken, sebebinin araştırıldığı aktarıldı.

RDIF yetkilileri, ‘Twitter üzerinden aşı ile ilgili tüm bilgileri açık bir formda paylaşıyorduk’ diyor ve hesabın neden kısıtlandığı hakkında fikirlerinin olmadığının altını çiziyor. Rusya Direkt Yatırım Fonu‘nun açıklamasında şu sözler yer alıyor:

“Twitter üzerinden aşı ve nasıl çalıştığı ile ilgili tüm bilgileri açık bir biçimde paylaşıyorduk. Twitter üzerinden, Astra Zeneca’ya Sputnik V’in bir bileşenini kullanmasını teklif ettik ve ortak klinik araştırmalarla ilgili mutabakata vardık”

Dünyada tescillenen birinci koronavirüs aşısı olarak kayıtlara geçen Sputnik V,Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in 11 Ağustos 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile duyurulmuştu.

FIRSAT ESERLERİ