Uğur Şahin’den aşı uyarısı: ‘Durum toz pembe değil’

BioNTech kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci, Alman Der Spiegel mecmuasının kapağında yer aldı. BioNTech koronavirüs aşısı için kıymetli açıklamalarda bulunan Şahin ve Türeci, Avrupa için durumun hiç iç açıcı olmadığını vurguladı.

Koronavirüs aşısı için yeni üretim tesisleri kurulacak

Der Spiegel dergisine röportaj veren Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Hasret Türeci, ABD’nin çok erken davranarak BioNTech koronavirüs aşısı için Temmuz ayında 600 milyon doz sipariş verdiğini hatırlattı.

Avrupa Birliği ise çok daha geç kalarak fakat Kasım ayında 300 milyon doz sipariş verebildi. Şu an için Avrupa Birliği’nde onya alan tek aşı olan BioNTech, üretim açısından da Çağdaşa ve AstraZeneca aşılarına nazaran daha yüksek bir üretim kapasitesine sahip.

Uğur Şahin ve Hasret Türeci röportajda, AB’nin birinci başta birden fazla firmadan aşı temin edilebileceği inancıyla, BioNTech aşısı konusunda geç kaldığını vurguladı. 

Başka koronavirüs aşısı üreten firmaların üretimde yaşadığı aksaklıklar ve AB’den onay alamamış olması aşılama açısından bir kirize neden olmuşa benziyor.

BioNTech aşısı üretimi için Türkiye’de devrede

Şu an için aşı üretimi konusunda da aksaklıklar olduğunu söyleyen Şahin, farklı üretim tesisleri kurulmadan kâfi ölçüde aşı üretmenin de sıkıntı olduğunu açıkladı. Bu manada, Uğur Şahin, BioNTech olarak Avrupa’nın bir çok yerinde aşının üretilebilmesi için görüşmeler yapıldığını belirtti.

BioNTech kurucusu ve CEO’su Şahin, daha evvel de Türkiye’de aşı üretimi yapmak istediklerini lisana getirmişti.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘da kısa mühlet evvel, aşı üretimi için Prof. Dr. Uğur Şahin‘le görüşmeler yapıldığını açıklamıştı.