Ülkelerin 2020’deki İnternet Suratı Değişimleri Açıklandı

2020’nin neredeyse tamamında dünya çapında tesirini gösteren COVID-19 pandemisi, genç yaşlı herkesi meskenlere çekilmeye mecbur bıraktı ve tüm dünyada konuttan çalışma modeline geçişle birlikte uzaktan eğitim uygulamaları başladı. Bu durum, internet kullanımının hiç olmadığı kadar artmasına yol açtı ve sonuç birinci etapta internet suratı tüm dünyada gözle görülür bir düşüş yaşadı.

2020 yılı bilgilerini derleyen Speedtest, G20 ülkelerinin 2020’deki internet suratı değişimlerini ortaya koydu. 12 aylık internet kullanımını görselleştirerek bir grafik oluşturan Speedtest, internet suratı düşüşünün oransal olarak değişim gösterse de tüm ülkelerin ortak sorunu olduğunu açık bir halde gösterdi.

G20 ülkelerinde taşınabilir internet suratının 2020 boyunca değişimi

Paylaşılan grafiğe nazaran Avustralya, Kanada, Fransa, Hindistan, İtalya, Suudi Arabistan, Güney Kore, İspanya ve Türkiye; internet suratı düşüşünü ilkbahar aylarıyla birlikte yaşayan ülkeler pozisyonunda bulunuyor.

Salgının sıfır noktası olarak kabul edilen Çin’de, şubat ayı prestijiyle düşüş görülürken, Japonya’da haziran ve temmuz aylarında düşüşler görüldü. Arjantin, Brezilya, Endonezya, Rusya ve Birleşik Krallık’ta gözardı edilebilecek kadar az sürat düşüşü görülürken; Almanya, Meksika, Güney Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde suratlar ya sabit kaldı ya da arttı.

G20 ülkelerinde geniş bant internet suratının 2020 boyunca değişimi

İnternet suratı düşüşü, tüm ülkelerin ortak sorunu olsa da aralık ayı prestijiyle taşınabilir data indirme suratında gözle görülür bir yükseliş tespit edilmiş durumda. Aralık 2020’de taşınabilir data indirme suratı Çin’de yüzde 76,3; Almanya yüzde 62,8, Amerika Birleşik Devletleri yüzde 56,9, Güney Kore yüzde 55,5 ve Suudi Arabistan yüzde 48 artış gösterirken; Türkiye’de beklenmedik bir halde yüzde 0,7 düşüş görüldü.

Geniş bant internet suratlarına bakıldığında ise durumun daha iç açıcı olduğunu söylemek mümkün. Yıl boyunca yoğunluk kaynaklı olarak devirlik düşüşler olsa da tüm ülkelerde geniş bant internet suratı artış göstermiş durumda. ABD, yıl boyunca internet suratını en fazla artıran ülke olurken; Endonezya, en az artıran ülke pozisyonunda bulunuyor. Ne yazık ki Türkiye bu kategoride de sondan üçüncü sırada yer alıyor.