Uyuşturucuya özendirdiği argüman edilen uygulama AppStore’a döndü

Uyuşturucu tüketimini yahut satışını teşvik eden uygulamaları yasaklayan App Store, topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Amphetamine isimli uygulamayı kaldırmıştı. Lakin kararından dönen Apple, uyku modu düzenleyici uygulamanın platformda kalmasına müsaade verdi.

Uyuşturucuya özendirdiği argüman edilen Amphetamine, AppStore’a döndü

Apple bilgisayarların uyku moduna giresini engelleyen macOS uygulaması Amphetamine, her ne kadar tıpkı ismi taşıdığı ilaçla teması olmasa da Apple’ın mağazasından kaldırıldı. Apple, 2014 yılından beri AppStore’da bulunan uygulamanın sahibine topluluk kurallarını münasebet göstererek uyuşturucu üretimi ve kullanımını teşvik ettiği için ismini ve logosunu değiştirmedikçe mağazada bulunamayacağını söyledi.

Lakin uygulamanın yaratıcısı William C. Gustafson’ın bahisle ilgili The Verge’ye konuşmasının akabinde firma geri adım attı. Daha evvel gerekli değişikleri yapmadan yine uygulamanın AppStore’da yer alamayacağını belirten Apple, geri adım attığını ve kararın iptal edildiğini bildirdi. Aralık ayında bir ültimatom aldıklarını belirten Gustafson, “Amfetamin’e yönelik tüm referansların kaldırılması için bize 2 hafta müddet verildi. Ayrıyeten logomuzdaki hap imajının de gitmesi gerekiyordu. Aksi taktirde 12 Ocak’ta büsbütün kaldırılacaktık” sözlerini kullandı.

Yakın vakte kadar uygulamanın ismi yahut simgesiyle ilgili rastgele bir itiraz yahut şikayet olmadığını belirten Gustafson, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Apple ile bir görüşme yaptım. Temyiz kabul edildi ve Amphetamine AppStore’da kalacak. “Hepinize yorumlarınız, görüşleriniz ve hareketleriniz için teşekkür ederim” dedi.

Uygulama mağazasında  4,8 puana ve yaklaşık 450,000 indirmeye sahip olan Amphetamine yönelik gelişmeler ile ilgili Apple kanadından ise resmi bir açıklama gelmedi.