Uzaydan internet projesi Starlink, Avrupa’da!

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX’in, uzaydan internet projesi Starlink, İngiltere için birinci adımlarını atıyor. Proje, Birleşik Krallık’tan gelen müsaadelerin akabinde beta süreci başladı. Ülkede kimi kullanıcılara sunulan Starlink’in abonelik fiyatları de muhakkak oldu.

Starlink ekipmanları 349 sterlin

İngiltere’nin telekominikasyon sorumlusu Ofcom, uzaydan internet projesi Starlink’e gerekli müsaadeleri sağladı ve projenin Birleşik Krallık‘taki süreci başladı. Beta testleriyle bölgede birinci adımlarını atan Starlink’in maliyeti ise ABD ile benzerlik gösterdi.

Starlink, İngiltere abonelik fiyatı 84 sterlin olurken, uzaydan internet projesinin gerekli ekipmanları (Starlink Kit) için birinci etapta 439 sterlinlik bir ödeme gerekiyor. ABD’deki beta sürecinde ise bu fiyatlar; abonelik için 99 dolar, ekipmanlar ise 499 dolar halindeydi.

Yörüngede 900’den fazla internet uydusu var

Starlink beta sürecinde, kullanıcıların yaptığı birinci değerlendirmeler olumlu tarafta seyrediyor. Uzaydan internet projesi sayesinde, internet suratının 0,5 Mbps düzeyinden 80 Mbps bandını aştığını belirten beta kullanıcıları oldu.

Starlink’in kimi testlerinde ise bu suratların 200 Mbps düzeyinin üzerine çıktığı da görüldü. Fakat ortalamaya bakıldığında internet suratları 100-150 Mbps civarında seyrediyor. Gecikme düzeyi için ise Elon Musk’ın belirttiği 20 ms düzeyini şimdi kullanıcılar göremedi. Beta sürecinde bu kıymetin 40 ms civarında olduğu belirtildi.

Uzaydan internet projesi için şu ana kadar SpaceX’in yörüngeye yerleştirdiği ve faal Starlink uydusu sayısı ise 900’ü aştı. Şirket, bu alandaki çalışmalarına devam ediyor ve ilerleyen süreçte dünya genelinde hizmet verebilecek düzeye gelmek istiyor.

FIRSAT ESERLERİ