Valve ve Bethesda Üzere 6 Şirkete Para Cezası Kesildi

Avrupa Birliği, Valve da dahil olmak üzere 6 oyun firmasına rekabet kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle 7,8 milyon euro para cezası verdi. Oyun firmaları, belli bir ülkeden alınan oyunun öbür bir ülkede oynanmasını engelleyerek, anti-tröst maddelerini ihlal etmiş oldu.

Avrupa Birliği Kurulu, ceza ile ilgili açıklamalarında yaklaşık 100’den fazla oyunun hudut ötesi satışının yasaklandığını, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin coğrafik engelleme yapmasının yasak olduğunu belirtti.

Hudut ötesi kısıtlamalar, Avrupa Tek Senedi doğrultusunda yasaklandı

Valve, Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media ve Bethesda, 100’den fazla oyunun Avrupa Birliği’ne ilişkin kimi ülkelerde satışını yasaklayarak, kullanıcıların en uygun fiyatı baz alarak alışveriş yapmasını engellemiş oldu.

Oyun firmalarının hiçbir halde coğrafik engelleme yapamayacağını belirten AB Rekabet Lider Yardımcısı Margrethe Vestager, şu kelamları lisana getirdi; “Valve ve beş oyun firmasının coğrafik engelleme kararına karşı bugün uygulanan yaptırımlar, AB rekabet yasası uyarınca şirketlerin, kontratla birlikte hudut ötesi satış kısıtlamalarının yasak olduğunu hatırlatıyor. Bu tıp kararlar, Avrupalı tüketicileri Avrupa Tek Pazarı’nın yararlarından yoksun bırakıyor.”