Verimliliği odağa alan elektrikli araç Triggo

Elektrikli araçların pek çok formda karşımıza çıktığını görüyoruz. Bir öteki tarafta ülkemizde birkaç yıldır isminden kelam ettiren elektrikli scooter modelleri bir öbür tarafta elektrikli bisikletler ve en dikkat çeken elektrikli araçlar olan otomobiller… Pek çok formda bize elektriğin gücünü kanıtlayan araçlar karşımıza çıkıyor. Elektrikli araç Triggo da bu noktada dikkat çeken bir dizayna ve özelliklere sahip.

Bilhassa Elon Musk’ın göz bebeği olan Tesla’yla birlikte pek çok kişinin ‘elektrikli otomobillere’ olan bakışı değişti. Şirketlerin eser geliştirme süreçlerine önayak olan Tesla, Triggo üzere çok farklı elektrikli modellere de örnek teşkil ediyor. Verimliliğe odaklanan elektrikli araç Triggo, kompakt tasarım ve işlevsel özelliklere sahip.

Elektrikli araç Triggo birkaç yıl içinde sokaklarda olacak

Elektrikli dört tekerlekli bir araç olarak konumlandırılan Triggo, kolay kullanım sunmasıyla ön plana çıkıyor. Şirketin hareket halindeyken tekerlekleriyle hareketleri kolaylaştırmasını sağlayan bir iç dinamiğe vurgu yaptığı görülüyor.

Bunun ardından elektrikli olduğu için daha etraf dostu bir seyahat sunan bu iki kişilik elektrikli araç, araba üzere üstü kapalı lakin araba özelliklerine sahip de değil.

Polonya merkezli Triggo, virajlarda ve farklı hareket durumlarında tekerleklerinin hareketiyle şoförün konforunu ele alıyor. Yüksek sürate ulaşıldığında araç dengeyi sağlaması maksadıyla tekerleklerini yana açabiliyor.

Paylaşımlı bir sisteme dayanan ve paket teslimatları için geliştirilen Triggo azamî 90 km/s sürate ulaşabiliyor. Farklı modlara sahip olan elektrikli araç, seyir modunda farklı bir boyuta kavuşuyor.

Tasarımsal olarak hoş görünen bu araç azamî 750 kg yükündeki yükleri taşıyabiliyor. Aracın içinde dijital bir gösterge biliniyor ve bu sürüş fonksiyonlarını ve modlarını seçmek için kullanıcıya imkan sağlıyor.

Dijital gösterge paneline ek olarak fizikî denetim de bulunuyor. Triggo, mevcut batarya konfigürasyonu sayesinde 140 km’ye kadar kullanım sunuyor. Geliştirilen direksiyon sistemi sayesinde bilgisayar denetimli yani otonom sürüş için hazır olduğu söylenen Triggo, sahiden dikkat çekiyor.

Şu an için Triggo’nun halka açık testlerinin yeni başladığı ve prototip evresinde olduğunu belirtmemizde yarar var. Şirket aracın 2022 yılından itibaren paylaşımlı kiralama hizmetlerine ve teslimatlar için kullanıma hazır olacağını belirtiyor.

2023 yılından sonra da otonom taksi hizmetine bağlı bir formda piyasaya sürülmesi hedefleniyor. Robo Taksi operasyonu ise birinci etapta Çin, Hindistan ve Rusya inhisarında faaliyetlerine geçecek.

FIRSAT ESERLERİ