Virgin Orbit, Boeing 747’nin kanadından roket ateşledi

Virgin Orbit, Boeing 747’nin kanadından roket ateşledi

Geçtiğimiz pazar günü, Virgin Orbit, değiştirilmiş bir Boeing 747‘nin kanadının altından roket ateşledi. Bu ateşleme ile uyduları alçak dünya yörüngesine yerleştiren Orbit, bir birincisi gerçekleştirdi.

Virgin Orbit bir birincisi gerçekleştirdi

Sir Richard Branson tarafından kurulan Virgin Orbit, 17 Ocak Pazar günü, 21 metre uzunluğa sahip roketin yanı sıra Boeing 747‘de çekilen imgeleri de içerin çığır açan vazifenin sinematik bir özetini yayınladı.

Bu muvaffakiyet ile SpaceX ve Rocket Lab‘den sonra yörüngeye ulaşan üçüncü özel fonlu şirket haline gelen Virgin Orbit,  global müşteriler için uzayda küçük uydular dağıtan bir hizmet kurmak ismine iki güçlü şirketin ortasında yer almaya başladı.

Ayrıyeten Virgin Orbit yörünge sınıfı havadan fırlatılan, sıvı yakıtlı bir roketin uzaya ulaşmasını sağlayan birinci şirket oldu.

Evvelce Virgin Atlantic için yolcu taşıyan Virgin Orbit’in Boeing 747’si, Pazar sabahı Kaliforniya çölündeki Mojave Hava ve Uzay Limanı‘ndan kalktı. Kalktıktan sonra Pasifik üzerinde uçarak burada uydu yüklü LauncherOne roketini sol kanadının altından fırlattı.

Mayıs 2020‘deki roketin birinci etabı NewtonThree motorundaki anormalliğin ateşlendikten yalnızca birkaç saniye sonra kapanmasına neden olduğu başarısız bir yörüngeye ulaşma teşebbüsünün tersine, bu sefer gerçekleştirilen fırlatma NASA için dokuz küçük çapta uyduyu muvaffakiyetle uzaya fırlattı.

Virgin Orbit’in CEO’su Dan Hart, muvaffakiyet ile gerçekleştirilen vazifesi şöyle tabir ediyor; Uzaya yeni bir kapı açıldı. LauncherOne’ın bugün yörüngeye muvaffakiyetle ulaşması, bu grubun yeteneğinin, hassasiyetinin, gücünün ve ustalığının bir delili. Global bir pandemi karşısında bile, bu ihtilal niteliğindeki fırlatma sisteminin her ögesini tam olarak göstermeye odaklandık. Bu gayret bugün güzelce yürütülen bir misyonla karşılığını verdi ve bundan daha keyifli olamazdık.” dedi.

Uydunun başarılı bir biçimde yerleştirildiğini onaylanmasının akabinde ise Branson, Virgin Orbit’in bir hangarda yere yapıştırılmış bir çıkartma ile bir fikir olarak nasıl başladığını tweetledi. Branson, “Şimdi değiştirilmiş 747’mizin kanadından uyduları yörüngeye bırakmak için roketler fırlatıp uçuruyoruz” dedi.

Son olarak Virgin Orbit, Pazar günü gerçekleştirdiği kusursuz misyon sonrası, ABD Uzay Kuvvetleri, Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kaliforniya merkezli Swarm Technologies’den gelen çok sayıda rezervasyon sonucunda resmi olarak bir ticari hizmete geçiş yapacağını da belirtti.

FIRSAT ESERLERİ