Volkswagen, Otonom Araç Şarj Robotları Üzerinde Çalışıyor

Elektrikli araçlar, her zamankinden daha yaygın ve uygun fiyatlı hale geldikçe, şirketler dikkatlerini bu araçları şarj etmek için daha yeni, daha süratli ve daha verimli sistemlere çevirmeye başladı. Volkswagen için ise bu durum, bir park alanında otonom olarak dolaşabilen ve elektrikli araçları şarj edebilen yeni bir robot manasına geliyor. Geliştirilen robotun şimdi bir ismi bulunmuyor, bu nedenle şirket, onu şimdilik “mobil şarj robotu” olarak isimlendiriyor.

Taşınabilir şarj robotu, ön tarafındaki ekranında, süslenmiş iki adet büyük göze sahip. Robotun dizaynı ise kule formunda olacak biçimde belirlenmiş. Robot, yer altı otoparkları yahut yer üstü otoparkları üzere “sınırlı park alanlarında” kullanılmak üzere tasarlanmış. Araçlar bu türlü bir alana yerleştirildiğinde, robot aracın yanına giderek beraberinde taşıdığı taşınabilir şarj ünitesini araca bağlayacak.

Şarj ünitesinin araca bağlanması ile şarj çabucak başlamıyor. Robot, bu evrede araçları şarj etmeye başlamadan evvel, şoförlerin akıllı telefonlarından bir şarj yükleme talebi başlatmalarını isteyecek. Bu durum, Volkswagen’in gelecekte bu teknolojiyi fiyata alışılmış yapabileceği manasına geliyor. Ayrıyeten, belirlenmiş hazır paketlerle kullanıcıların araçlarını istedikleri üzere şarj etmelerine imkan tanınabilir.

Son olarak, üstteki görüntüde robotun nasıl çalıştığını görebileceğinizi lakin şimdi teknolojinin gerçek bir manzaraya sahip olmadığımızı belirtelim. Bu nedenle, yeni teknolojinin Volkswagen tarafından ne vakit piyasaya sürüleceğine dair varsayımlarda bulunmak da şimdi mümkün değil.