WhatsApp alternatifi 5 uygulama! İşte farkları

Facebook tarafından yenilenen WhatsApp kullanıcı kontratı koşulları, 8 Şubat itibariyle zarurî hale gelecek. Kullanıcı datalarının Facebook ile paylaşılmasını içeren bu yeni mukavele, kullanıcıların WhatsApp alternatifi iletileşme uygulamaları aramasına neden oldu. WhatsApp alternatifi uygulamalar listemizde, şahsî bilgileri paylaşmayan 5 farklı  uygulamayı bir ortaya getirdik. Bilhassa son periyotta yükselişe geçen ve Elon Musk tarafından da önerilen Signal, bu listenin başında yer alıyor.

WhatsApp alternatifi iletileşme uygulamaları

WhatsApp kullanıcı kontratı sonrası, internette en çok arananlar ortasına giren WhatsApp alternatifi uygulamalar ortasında, Elon Musk tarafından da önerilen Signal ön plana çıkıyor. Telegram üzere uzun müddettir kripto iletileşme teknolojisi kullanan uygulama dışında farklı alternatiflerde WhatsApp karşısında güçlendi.

Elon Musk’ın önerdiği WhatsApp alternatifi: Signal

Signal, son vakitlerde ön plana çıksa da aslında birinci olarak 25 Mayıs 2010 tarihinde Google Play üzerinde yayınlandı. Lakin uygulamanın bugünkü halini alması 2018 yılını buldu. Telegram üzere şifreli iletileşme özelliği olan uygulama, uçtan uca şifrelemeyi birinci ortaya çıktığı günden beri kullanıyor.

Signal özellikleri

Bu özel şifreleme, açık kaynak kodlu ve Signal topluluğu tarafından daima olarak geliştiriliyor. Bu manada Signal, bağımsız geliştiricilerin takviye verdiği ve bağışlarla ayakta duran bir yapıya sahip.

Signal hesap silme için de, profilinize girip kolay kolay hesap silme tuşuna basarak, süreci gerçekleştirebiliyorsunuz. Tekrar Signal tarafından sunulan, şifreli çıkartmalar sayesinde bâtın mesajlaşmalar yapmanız da mümkün. Küme sohbetlerinde de uçtan uca şifreleme sağlayan Signal, kimlik doğrulama özelliğine de sahip.

İnançlı bir sohbet için uygulama üzerinde parmak izi ya da karekod tarayarak kimliğinizi teminat altına almanız mümkün. Uygulama, bir kişinin anahtarı değiştiğinde ise kullanıcıyı bilgilendirmek için birinci kullanımda itimat düzeneğini devreye sokuyor.

Sesli ileti, fotoğraflı bildiri, fotoğraflara çıkartma ekleme ve gif gönderme üzere WhatsApp temel özellikleri de Signal’de yer alıyor. Uygulamanın Android versiyonunu buradaniOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Signal, reklam da almayan bir uygulama. Her geçen gün büyüyen platform, şu an için bağışlarla ayakta duruyor. Reklam almaması ve şahsî dataları üçüncü şahıslarla paylaşmaması ile öne çıkan WhatsApp alternatifi Signal uygulamasını kullandınız mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.