WhatsApp boykotu sonrası son durum ne?

WhatsApp tarafından güncellenen hizmet mukavelesi sonrasında birçok kullanıcı firmayı boykot etmeyi tercih etti. Telegram, WhatsApp ve BiP uygulamalarının faal kullanıcı sayısı ile ilgili son durumu derledik.

Şimdiki WhatsApp, Telegram ve BiP etkin kullanıcı sayısı

KVKK ve Rekabet Kurumu tarafından açılan soruşturma sonrasında ülkemizdeki WhatsApp kullanıcı sayısında önemli bir düşüş gerçekleşti. Birçok kullanıcı Telegram, BiP ve Signal üzere alternatiflere yönelirken, kimi kullanıcılar ise 8 Şubat tarihini bekleyeceklerini belirtti.

Elon Musk tarafından tavsiye edilen Signal, her ne kadar inançlı iletileşme imkanı tanısa da kolay arayüzü ve başka alternatiflere nazaran daha az özelliğe sahip olması nedeniyle ülkemiz kullanıcıları tarafından tercih listesinin sonunda yer alıyor.

Telegram ve BiP uygulamalarında hem WhatsApp hem de Signal’e nazaran daha fazla özellik olması ve bot ismi verilen sistemin entegre edilebilmesi kullanıcılar tarafından beğenildi. 1 Ocak’ta 42 milyon günlük kullanıcıya sahip olan WhatsApp, 10 gün içerisinde yaklaşık yüzde 6 kullanıcı kaybederek 39,8 milyon kullanıcıya geriledi.

Telegram, 1 Ocak tarihinde 4.41 milyon kullanıcıya sahip iken, 10 gün içerisinde yüzde 272 artış göstererek 12.02 milyon kullanıcıya ulaştı. BiP ise 1 Ocak tarihinde 3.94 milyon faal kullanıcıya sahipken yaklaşık yüzde 174 artış ile 6.87 milyon kullanıcıya ulaştı.

FIRSAT ESERLERİ