WhatsApp Bundan Sonra Datalarınızı Facebook ile Paylaşacak

Facebook’un sahip olduğu iletileşme platformu WhatsApp, Saklılık Siyasetini güncelledi. Tüm kullanıcılar, hizmetin artık başka Facebook şirketleriyle kullanıcı datalarını paylaşacağını belirten bir bildirim aldı.

Bu, WhatsApp’ın birinci olarak 2014’te Facebook tarafından satın alınması sırasında kelam verdiği “olabildiğince az şey” bilmek hedefiyle tam bir tezat oluşturuyor.

Her ne kadar kullanıcılar şimdiye kadar bu özelliği devre dışı bırakabilirken, 8 Şubat’tan itibaren bilgilerinin ana şirkete ilişkin olmasını istemiyorlarsa tek bir seçenekleri var: uygulamayı kaldırıp hizmeti kullanmayı bırakmak.

Hangi bilgiler toplanacak?

WhatsApp’ın topladığı ve paylaşacağı bilgilerden kimileri pozisyon bilgileri, IP adresleri, telefon modeli, işletim sistemi, pil düzeyi, sinyal gücü, tarayıcı, taşınabilir ağ, ISS, lisan, saat dilimi ve hatta IMEI‘yi içeriyor. Nasıl mesajlaştığınız, aradığınız, hangi kümelere katıldığınız, durum, profil fotoğrafı, en son ne vakit çevrimiçi olduğunuz vb. hakkında bilgiler de var.

WhatsApp, platformun uygulama üzerinden yapılan ödemeler için bile ek bilgileri işleyeceğini belirten “İşlemler ve Ödeme verileri” isimli farklı bir kısım dahi ekledi. Şirket, eşsiz tanımlayıcılarını öbür Facebook Şirketlerine sunacak olsa da, bunun analitik emelli olduğunu tez ediyor.

Saklılık Siyaseti global olarak yayılıyor, lakin Avrupa Birliği’nde bulunan kullanıcılar bildirimlerinde sırf bir unsur işareti aldı. GDPR olarak bilinen daha sıkı kapalılık mevzuatı sayesinde, 27 Avrupa ülkesindeki WhatsApp kullanıcılarının dataları üçüncü şahıslarla paylaşılamayacak.

Kaynak