WhatsApp için toplumsal medyada dolanan temelsiz haberler!

Toplumsal medyada başlayan ve Instagram üzere tanınan en önemli toplumsal medya platformlarında CNN kaynaklı ve Armoya Yüksek Teknoloji CEO & Kurucu Ortaklarından Tuncay Uludağ ağzından yapılan haberler WhatsApp’ın tartışma yaratan kararından geri döndüğünü yazıyordu. Resmi kaynaklardan yapılmayan bu açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Bir sav olarak ortaya atılan daha sonra çığ üzere büyüyen WhatsApp’ın kararından geri döndüğü konusu toplumsal medyanın gündemine girdi. WhatsApp data siyaseti kararı hakkında şimdi geri adım atmadı.

WhatsApp data siyaseti kararı hala geçerli: Temelsiz haberlere inanmayın!

Twitter üzerinden başlayan paylaşımlar, Instagram üzerinden de devam etti. WhatsApp için ortaya atılan bu temelsiz savlar ise WhatsApp kümelerinde da kısa müddette yayıldı. CNN kaynaklı olduğu aktarılan lakin CNN tarafında bu türlü bir haberin olmaması haberin temelsiz olduğunu kanıtlıyor. Kaynak teyidi yapmadan haberleri bir bir paylaşan internet haber siteleri ve toplumsal medya hesapları güvenirliklerini de yitirmiş oluyor. Haber doğrulamasının ehemmiyetini bir sefer daha ortaya çıkartan bu olay, sadece habercilerin değil birebir vakitte toplumsal medya kullanan herkesin daha dikkatli olması gerektiğini gösteriyor.

WhatsApp tarafından kullanıcılara sunulan ve şahsî bilgilerin Facebook tarafında paylaşılması için onay isteyen zımnilik mukavelesi hala geçirli. Kullanıcılar WhatsApp kullanmaya devam etmek istiyorsa 8 Şubat 2021 tarihine kadar bu zımnilik kontratını onaylaması gerekiyor.

FIRSAT ESERLERİ