WhatsApp, Kullanıcı Kaybetmemek için Farklı Yollar Deniyor

İçerisinde bulunduğumuz günler, Faceboook tarafında pek âlâ geçmiyor. WhatsApp, kapalılık kontratı değişikliğini duyurduğundan beri Telegram ve Signal üzere zımnilik odaklı sohbet uygulamalarına milyonlarca kullanıcısını kaptırdı. Bilhassa bu kullanıcı kaybını durdurmak için WhatsApp’ın en çok kullanıldığı ülke olan Hindistan’da, gazete reklamları yayınlanmaya başlandı.

Facebook’un sahip olduğu iletileşme hizmeti WhatsApp, dünyanın dört bir yanındaki büyük pazarlarda liderliğini kaybetti. Bunun en çok WhatsApp kullanılan ülke olarak bilinen Hindistan’da da görülmesi, yaşanılan kaybın ne derece büyük olduğunu gösteriyor. Yaklaşık iki gün evvel, yeni saklılık mukavelesinin yürürlüğe konma tarihini 8 Şubat’tan 15 Mayıs’a çeken WhatsApp, bu süreç ortasında çeşitli yayın organlarıyla “gizlilik ve güvenlik” hakkında yanlışsız bilgileri insanlara paylaşmak ve yanlış bilinen algıları kırmak için sıkı bir çalışma yapacağını açıklamıştı. Bu hususla alakalı birinci teşebbüs Hindistan’da yapıldı.


Hindistan’da yapılan WhatsApp reklamları

Facebook, mahallî kaynakların yaptığı habere nazaran Hindistan’da ismi bilinen gazetelerin ön sayfalarına “WhatsApp gizliliğinize hürmet duyar ve onu korur” açıklamalarını içeren reklamlar yerleştirdi. Bu çalışma için on milyonlarca Rupi harcandığı varsayım ediliyor. Reklamların içeriğinde, yeni zımnilik siyaseti güncellemesinin getirdiği şahsî ve ticari kullanımı ortasındaki farklara da değinilmiş. Lakin başka açıklamalara misal halde, toplanan meta bilgilerle alakalı rastgele bilgilendirme hala yapılmış değil. Bu ortada meta bilginin ne olduğunu bilmeyenler için kısaca bahsetmemiz gerekirse; WhatsApp üzerinden birine gönderdiğiniz iletinin ne vakit, kim tarafından, hangi pozisyonda, hangi aygıtla, kime gönderildiği üzere binlerce farklı bilgileri içeren aktivite kaydı olarak tanımlanabilir.

Signal ve Telegram’ın son birkaç günde kazandığı kullanıcılara bakılırsa, WhatsApp’ın insanları ikna etmek için pazarlamaya daha fazla para harcadığını görmek şaşırtan olmaz. İlerleyen vakitlerde Facebook’un ne kadar başarılı olduğunu göreceğiz.