WhatsApp Küme Daveti Temasları Google Aramada Listelendi

Dünyanın en tanınan anlık iletileşme platformu olan WhatsApp, son devirde daha çok güncellenen Zımnilik Mukavelesi ile gündeme geliyor olsa da toplumsal medyada paylaşılan ekran imajlarına nazaran şirket, geçtiğimiz pazar günü çok daha büyük bir skandalın kıyısından döndü.

Aktarılan bilgilere nazaran WhatsApp’taki bir açık nedeniyle geçtiğimiz pazar günü WhatsApp sohbet kümelerinin davet ilişkileri, Google arama sonuçlarında listelendi. Bu temaslara tıklayanlar, kelam konusu temasa ilişkin WhatsApp kümesine dahil olabiliyor, sohbetleri ve numaraları görüntüleyebiliyorlardı.

WhatsApp: Küme daveti temaslarını herkese açık web sitelerinde paylaşmayın

Sorun, direkt olarak WhatsApp’a bildirildi ve şirket, sorunu kısa müddette çözdü. An prestijiyle Google’da birebir aramaları yapsanız dahi WhatsApp kümelerinin davet irtibatlarına ulaşamıyorsunuz. Bununla birlikte WhatsApp, kelam konusu ihlalden kullanıcıların sorumlu olduğunu söz ediyor.

Şirkete nazaran Google arama sonuçlarında listelenen WhatsApp küme daveti ilişkileri, internet sitelerinde ya da toplumsal medyada herkese açık olarak paylaşıldığı için Google arama sonuçlarında çıkıyordu.

WhatsApp’ın açıklamalarına nazaran WhatsApp küme daveti temasları “noindex” etiketine sahip olduğundan -normal şartlarda- Google arama sonuçlarında çıkmıyor. Şirket, küme daveti temaslarının herkese açık web sitelerinde paylaşılmaması gerektiğini belirtiyor.