WhatsApp masaya ne vakit oturuyor?

Whatsapp’ın yeni saklılık kontratı ile gündeme gelen ferdî bilgilerin güvenliği konusunda geçtiğimiz günlerde toplantı yapan TBMM Dijital Mecralar Komitesi, kritik bir adım daha atıyor. Komite Ocak ayının son haftasında Twitter, Facebook, YouTube üzere toplumsal ağ sağlayıcıları ile WhatsApp, BiP ve Yaay üzere anlık iletileşme uygulamalarının temsilcilerini dinleyecek.

WhatsApp’ın sahibi olan Facebook’un, Türkiye’de temsilcilik açmadığı için toplantıya katılıp katılmayacağı ise merak konusu.

TBMM Dijital Mecralar Komitesi, Çarşamba günü AK Parti Milletvekili Hüseyin Yayman’ın, Başkanlığı’nda toplanarak WhatsApp’ın yeni kontratıyla ilgili çalışma toplantısı yaptı.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, ÂLÂ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş, MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan ve AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız’ın katıldığı toplantıda; kurul üyeleri bilgi güvenliği, büyük bilgi, dijital okur-yazarlık, dijital göç ve toplumsal medya ağları konusunda değerlendirmede bulundu. Komite önümüzdeki haftadan itibaren ilgili bakanlık ve kurumlar ile sivil toplum kuruluşları ve uzmanlarla bir ortaya gelecek.

Kurul, Ocak ayının son haftasında yapılacak çalışmalar kapsamında Twitter, Facebook, Youtube, TikTok üzere toplumsal medya ağları ile WhatsApp, BiP ve Yaay üzere haberleşme uygulamalarının temsilcilerini de dinleme kararı aldı. İlgili toplumsal medya ve haberleşme uygulamalarının temsilcileri kurula davet edilerek görüşlerine başvurulacak.

Komitenin son toplantısından sonra yapılan basın açıklamasında “Whatsapp’la gündeme gelen dijital mecraların mevcut kapalılık siyasetleriyle üçüncü taraflara data paylaşımını yanlışsız bulmuyoruz. Kurulumuz, net bir halde Whatsapp’ın yeni kontrat dayatmasını asla kabul etmemektedir” denilmişti.

FIRSAT ESERLERİ