WhatsApp Mukavelesinin Bilinmeyenleri

WhatsApp’ın ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülke ve bölgede kullanıcı onayına sunduğu yeni kapalılık mukavelesi, beraberinde kimi tartışmaları da getirdi. Mukavelenin Avrupa’daki ülkeleri kapsamaması ise reaksiyonların şiddetlenmesine yol açtı. Prof Hukuk Ofisi İrtibat ve Medya Danışmanı Barış Karaoğlan, WhatsApp’ın yeni kontratı hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Karaoğlan’a nazaran WhatsApp, yeni kontratta değerli olan ayrıntıları, cümlelerdeki kilit sözlere saklıyor. Örneğin “Facebook şirketlerinin bir kesimi olan WhatsApp, öbür Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur” cümlesi, kontratın “Diğer Facebook Şirketleri ile Nasıl Çalışırız?” başlığı altında pozisyonlandırılmış.

Karaoğlan, günahsız üzere görünse de buradaki “bilgi paylaşımında bulunur” kısmının, WhatsApp’ın her türlü bilgiyi ve istatistiği paylaşacağı manası taşıdığını öne sürüyor. Bunun sakıncasını ise şöyle anlatıyor:

“Facebook şirketinin, 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan ve Donald Trump zaferi ile sonuçlanan Başkanlık seçimini direkt etkilediğini herkes biliyor. Şirketin CEO’su Facebook datalarını üçüncü taraf ile paylaşmakla suçlanarak bu bahis ile ilgili yargılanıyor. Bu pencereden baktığımızda aslında ferdî bilgilerin ne kadar değerli olduğunu artık hepimiz biliyoruz”

‘Uçtan uca şifreleme, bilgilerin depolandığı gerçeğini değiştirmiyor’

WhatsApp, yazışmaların uçtan uca şifrelendiğini her fırsatta belirtse de Karaoğlan’a nazaran bu durum, bilgilerin depolandığı gerçeğini değiştirmiyor. Tüm bilgilerimizin şirketin ana makinesinde bir algoritma ile depolandığını belirten Bağlantıcı Muharrir Barış Karaoğlan, bu algoritmanın Facebook şirketleriyle paylaşılacağının onayının istendiği yeni kontrat ile önemli bir data transferinin her türlü mevzu için kullanılabileceğini düşünüyor.

Barış Karaoğlan, tıpkı vakitte Ferdî Bilgilerin Korunması Kanunu’nun bu kadar gündem olduğu bir periyotta WhatsApp tarafından yapılan bu türlü esaslı bir değişikliğin sorgulanması gerektiğini de vurguladı. Zira bir bireye ilişkin özel bilgiler “kişisel veri” niteliği taşıyor ve haliyle kullanıcı, kapalılık mukavelesini kabul ederek şahsileşmiş dataların tamamının diğer bir şirket ile paylaşılmasına istek göstermiş oluyor.

‘WhatsApp, bilgi madenciliği yapabilecek bir uygulamadır’

WhatsApp aslında önemli ölçüde bilgi madenciliği yapabilecek bir uygulama. Yazıştığımız kümeler, ilettiğimiz bildiriler, fotoğraflar, görüntüler ve öbür tüm kullanıcı aktiflikleri bir algoritma ile nasıl alışkanlıklarımız olduğunu ortaya koyarken tıpkı vakitte kişiliğimizle ilgili de önemli bir bilgi oluşturuyor. Karaoğlan, bu durumu şu sözlerle açıklıyor:

“Alışverişimizde neleri tercih ettiğimiz, hangi stil müzikler dinlediğimiz, ne tıp filmler-diziler izlediğimiz, hangi görüntü üsluplarının en çok ilgimizi çektiği, siyasi görüşlerimiz, politik halimiz, okuduğumuz gazeteler, mecmualar, müellifler, eleştirdiğimiz olaylar-konular. Bunların tamamı bir algoritma ile kullanıcıya ilişkin bir bilgi haline getiriliyor, bu da aslında eserin ‘kullanıcının kendisi’ olduğu gerçeğini bir sefer daha gösteriyor.”

Kullanıcıların Signal, Telegram, Viber ve BiP üzere alternatif uygulamalara yönelmeye başladığından da bahseden Barış Karaoğlan, bilginin günümüz dünyasında ne kadar kıymetli bir kaynak olduğunun unutulmaması ve saklılık kontratına onay verirken bir defa daha düşünülmesi gerektiğine vurgu yapıyor.