WhatsApp, Yeni Kapalılık Kontratı Tarihini Erteledi

Yeni zımnilik mukavelesinin uygulanacağı tarihi değiştiren WhatsApp, paylaştığı blog yazısında bahisle alakalı açıklamalarda bulundu.

Kullanıcı bilgilerini Facebook ile paylaşmayı hedefleyen yeni Whatsapp saklılık mukavelesi, saklılık konusunda hayli farklı tartışmaları beraberinde getirmişti. Bununla birlikte WhatsApp’dan farklı sohbet uygulamalarına geçiş yaşanmasıyla, şirketten farklı bir adım geldi. Yeni zımnilik mukavelesinin yürürlüğe gireceği tarih üç ay ileri çekilerek 15 Mayıs 2021 olarak belirlendi.

Whatsapp Blog’da paylaşılan duyuruda şu açıklamalar yapıldı:

“Son güncellememizle ilgili ne kadar baş karışıklığı olduğunu pek çok şahıstan duyduk. Kaygıya neden olan birçok yanlış bilgi var ve herkesin unsurlarımızı ve yanlışsız bilgileri anlamasına yardımcı olmak istiyoruz.

WhatsApp kolay bir fikir üzerine inşa edildi: Arkadaşlarınız ve ailenizle paylaştığınız şeyler aranızda kalır. Bu, ferdî görüşmelerinizi her vakit uçtan uca şifreleme ile koruyacağımız manasına gelir, böylelikle ne WhatsApp ne de Facebook bu özel bildirileri göremez. Bu nedenle, herkesin mesajlaştığı yahut aradığı şahıslara ait kayıt tutmuyoruz. Paylaşılan pozisyonunuzu da göremeyiz ve bireylerinizi Facebook ile paylaşmayız.

Bu zımnilik mukavelesi güncellemesinde üstte bahsedilen unsurlarımızın hiçbiri değişmeyecek. Bunun yerine güncelleme, insanların WhatsApp üzerinden bir işletmeye ileti göndermesi gereken yeni seçenekleri içerecek ve dataları nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlayacak. Bugün herkes WhatsApp’ta bir işletmeyle alışveriş yapmasa da, gelecekte daha fazla insanın bunu tercih edeceğini düşünüyoruz ve insanların bu hizmetlerden haberdar olması bizim için değerli. Bu güncelleme, Facebook ile data paylaşma yeteneğimizi asla genişletmez.

Artık, insanlardan koşulları incelemelerinin ve kabul etmelerinin isteneceği tarihi ileriye alıyoruz. 8 Şubat 2021 tarihinde hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak yahut silinmeyecek. Ayrıyeten, WhatsApp’ta kapalılık ve güvenliğin nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri ortadan kaldırmak ve doğrularını anlatmak için çok daha ağır çalışacağız. Akabinde, 15 Mayıs 2021‘de yeni zımnilik politikalarımız sunulmadan evvel, politikayı herkesin gözden geçirmesi için insanlara kademeli olarak yaklaşacağız.

WhatsApp, dünyanın dört bir yanındaki insanlara uçtan uca şifreleme getirilmesine yardımcı oldu ve bu güvenlik teknolojisini artık ve gelecekte savunmaya kararlıyız. Bize ulaşan herkese ve gerçeklerin yayılmasına ve söylentileri durdurmasına yardımcı olan birçok bireye teşekkür ederiz. WhatsApp’ı özel bağlantı kurmanın en düzgün yolu yapmak için sahip olduğumuz her şeyi ortaya koymaya devam edeceğiz.”

WhatsApp Blog üzerinden yapılan bu açıklamaya nazaran Şubat’ta uygulanması planlanan kapalılık kontratı ileri bir tarih olarak 15 Mayıs 2021‘e alındı. Bu süreç ortasında WhatApp söylentileri ortadan kaldırmak için üstün bir uğraş göstereceğe benziyor. Bakalım ilerleyen günlerde kullanıcıların buna yansısı ne olacak birlikte göreceğiz.