WhatsApp, Zımnilik Mukavelesini Güncelledikten Sonra Milyonlarca Kullanıcı Kaybetti

Geçtiğimiz haftalarda WhatsApp uygulamasında beliren yeni saklılık kontratı beyanı birçok kullanıcı tarafından reaksiyon ile karşılanmıştı. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında birçok kullanıcı Telegram ve Signal üzere WhatsApp alternatifi uygulamalara geçiş yapmıştı. Tüm bu yaşananların akabinde bugün ise, WhatsApp kapalılık siyasetine reaksiyon gösteren milyonlarca kullanıcının anlık iletileşme uygulamasını sildiği gözler önüne serildi.

Yaklaşık 33 Milyon Kullanıcı Kaybetti

The Guardian tarafından yayınlanan habere nazaran WhatsApp’ın önemli manada kullanıcı kaybettiğini gözlemlemekteyiz. Bu kısımdaysa İngiltere Parlamento’sunun paylaşmış olduğu datalara nazaran, WhatsApp’ın Ocak 2021’in birinci üç haftasında yaklaşık 33 milyon kullanıcı kaybettiği tabir edildi.

WhatsApp kullanmayı bırakan kullanıcıların ise Telegram ve Signal üzere uygulamalara geçiş yaptığını da söyleyen uzmanlar, bu doğrultuda ise Telegram’ın 25 milyon, Signal’ın ise 7.5 milyon kullanıcı kazandığını da belirttiler.

Bunun yanı sıra hususla ilgili yayınlanan bir başka raporda ise WhatsApp’ın İngiltere’de en çok indirilen 8. uygulama pozisyonundayken, yaşanan bu gelişmelerden sonra 12 Ocak‘tan sonra listesinin 23’üncü sırasında kadar gerilediğine de bilhassa dikkat çekiliyor.

Signal uygulamasının da bu periyotta önemli manada kullanıcı kazandığını belirten kaynak, 6 Ocak tarihinde İngiltere’de en çok indirilen uygulamalar listesinde birinci 1000‘de bile olmayan uygulamanın, 9 Ocak tarihinden itibaren İngiltere’nin en çok indirilen uygulaması olduğunun da altı çizdi.