WhatsApp’ı Boş Verin, İnternet Hayatımızdan Neler Çalıyor?

Geçtiğimiz haftalarda WhatsApp’ın yeni mukavelesini kullanıcılarına yansıtması ve bilhassa ülkemizde bu kontratın onaylanmasını zarurî kılması büyük tartışmalar başlatmıştı. Pek çok kullanıcı hangi hizmetin yahut uygulamanın hangi dataları topladığı hakkında araştırma yapmaya başlamıştı. Ancak açıkçası, internet dünyasında durum sandığınızdan çok daha farklı.

İşte yeni videomuzda da daha evvel Unity, Microsoft ve McAffee üzere devlerde misyon alan siber güvenlik uzmanı Can Paha‘le birlikte internetin derinliklerine indik. Can Kıymet, şirketlerin hakkımızda hangi bilgileri topladığı ve bunları hangi hedeflerle kullandığı hakkında epey aydınlatıcı açıklamalarda bulundu.

İçimizi dışımızı ortaya döken bilgiler: Meta data:

Can Bedel’e olan birinci sorumuz meta datanın ne olduğu ve ne işe yaradığı oldu. Can, meta bilgilerin etkin olarak sahip olunan bilgilerin indeksi olduğunu ve şahsî bilgilerle ilgilenmediğini söz etti. Meta bilgi, kim olduğumuzu umursamıyor olsa da bizim her türlü alışkanlığımızı ve sevdiğimiz yahut sevmediğimiz şeyleri bünyesinde barındırıyor. Elhasıl meta data bizi bir kişi olarak değil, karakter olarak tanıyor da diyebiliriz. Meta bilginin nerelerde kullanıldığını öğrenmek içinse Can’ın görüntüde anlattığı örneğe başvurabilirsiniz.

Can Bedel’in kelamlarıyla meta dataları kullanan şirketler, bizleri tanımak için topladığı bilgiler ve bunları nnasıl kullanacakları konusunda hiçbir hududa sahip değiller. Bu da meta datanın şu anki gidişatıyla gelecekte hayatımızın her alanında, algımızı değiştirme emeli dâhil olmak üzere karşımıza çıkacağı manasına geliyor. Bunu engellemek içinse kanunlar yahut yaptırımlar hazırlanması gerekiyor.

Karakterimizin bizim bile farkında olmadığımız kadar tanınmasını sağlayan meta bilgi, dev şirketlerin hizmetlerini kullanmamızla toplanıyor ve bu şirketlerin hizmetlerini kullanan başka şirketlerle paylaşılıyor. Bilgilerimizi tümüyle müdafaamızı sağlayan tek şey de yeniden oluşturulan kanunlar oluyor. Konuğumuz Can Bedel’in süper anlatımıyla meta bilgiler hakkında daha fazla bilgi almak ve uygulamaların neden kimi müsaadeleri istediğini öğrenmek için üstteki görüntüyü seyretmeyi unutmayın.