WhatsApp’tan inanılmaz hata! Özel sohbetler Google’da

WhatsApp bir müddettir yeni data siyaseti sebebiyle tenkit yağmuruna tutuluyor. Kullanıcılar WhatsApp bilgilerini Facebook ile paylaşmayı 8 Şubat 2021 tarihine kadar onaylamazsa uygulamayı kullanamayacak. Bu sebeple milyonlarca kişi alternatif uygulamalara kaymaya başladı. Olaylar daha çok tazeyken, artık de WhatsApp’ın kullanıcılarının özel iletilerini Google ile paylaştığı ortaya çıktı. WhatsApp bilgi ihlali tesir alanını genişletiyor.

WhatsApp data ihlali ile tekrar gündeme geldi

WhatsApp’ın özel kümelerine Google’da arama yapan bireyler erişebiliyor. Gadgets 360 tarafından keşfedilen bilgi açığı, WhatsApp, küme sohbeti davetlerinin endekslenmesine müsaade verdiği için Web’de özel kümelerin bildirilerine ulaşmayı sağlıyor. Bu bilgi açığı birinci olarak 2019 yılında keşfedildi ve reaksiyonlarla karşılaşan WhatsApp sorunu süratli bir biçimde çözdü ve arama motoru uyumluluğunu sınırladı.

Olay kısaca, Google’ın WhatsApp bilgilerini indekslemesine müsaade vermesi. (indeksleme, arama motorlarının sonuçlarına yeni URL’ler eklediği süreçtir). Bu sebeple pek çok kişinin ferdî bilgileri, telefon numaraları ve girdikleri kümeler ortaya çıktı. WhatsApp sonlandırmış olsa da yeniden arama sonuçlarında şahsî bilgiler görülüyor ki bir açık kelam konusu. Google’da arama yapıldığında kümeler ve davet irtibatları tekrar görünüyor.

Sırf kümeler değil birebir vakitte düzeltilmiş üzere görünse de öyledi değil. İnsanların telefon numaraları ve profil fotoğrafları, sorun nedeniyle kolay bir Google aramasıyla ortaya çıkartılabiliyor.

WhatsApp sorunu çözmek ismine geçen yılın mart ayından beri Google’a dizin ekleme dışında ‘noindex’ etiketlerine eklemeye başladı. İlerleyen süreçte arama sonuçlarının artık Google’da görünmediği ortaya çıktı fakat kısa müddet içinde irtibatlar arama sonuçlarında tekrar görünmeye başladı. Yani WhatsApp’ın bulmuş olduğu ‘noindex’ etiketi tahlili başarısız oldu ve daha yapan bir tahlil bulmazsa kullanıcı kapalılığına vurgu yapan WhatsApp daha çok kullanıcı kaybedecek üzere görünüyor.

FIRSAT ESERLERİ