WhatsApp’tan Kapalılık Kontratı Açıklaması

Geçtiğimiz hafta WhatsApp uygulamasında beliren yeni mukavele beyanı, birçok kullanıcı tarafından reaksiyona yol açmıştı. Bu reaksiyonun sebebi ise, WhatsApp’ın yeni kapalılık mukavelesinde yer alan “verilerinin öbür Facebook şirketleriyle paylaşılması” hususu.WhatsApp saklılık mukavelesi

Şirket, yeni saklılık ve data paylaşım mukavelesinin 8 Şubat’a kadar kabul edilmesi gerektiğini, aksi taktirde kullanıcıların hizmetten faydalanamayacağını belirtmişti. Bunun üzerine kullanıcılar reaksiyon olarak alternatif uygulamalara geçse de, Facebook, Messenger ve Instagram kullanmaya devam edildiği sürece değişen pek bir şey yok.

Facebook, çeşitli yanlış anlaşılmalar ve provokasyonların önüne geçmek için bir açıklama yayınladı. Kelam konusu açıklama ise şöyle;

“Facebook’un bu güncelleme ile WhatsApp iletilerine erişimi olacak mı?

 • WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur.
 • Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, görüntünün ya da iletinin yalnızca sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder.
 • Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.
 • Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde iletilerinizin bir kilitle teminat altına alınmasıdır ve yalnızca alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsiniz.

Bu güncelleme Türkiye’deki kullanıcılar için ne manaya geliyor?

 • Tüm kullanıcılar için olduğu üzere, Türkiye’deki kullanıcılar da üstte da belirtilen birebir saklılık, uçtan uca şifreleme ve güvenlik özellikleriyle korunmaya devam ediyor.

WhatsApp’ın bu güncellemedeki maksadı nedir?

 • Birçok insan WhatsApp’ı arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için kullanırken, giderek daha fazla insan WhatsApp aracılığıyla işletmelere de ulaşıyor.
 • Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle irtibatlarına yardımcı olmak ismine zımnilik siyasetimizi güncelliyoruz.
 • Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden inançlı hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler.
 • Bununla birlikte, WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı ya da bağlantı kurmayı tercih etmeyen bireyler bu değişiklikten etkilenmeyecek.

8 Şubat’ta ne olacak?

 • Güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile data paylaşımını değiştirmiyor ve insanların dünyanın neresinde olurlarla olsunlar arkadaşlarıyla yahut aileleriyle özel olarak kurduğu irtibatı etkilemiyor.
 • WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet kaidelerini 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerekiyor.
 • WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların aktüel hizmet şartlarını onaylayarak kullanımlarına devam etmeleri mümkün olacaktır.”

Son olarak, alternatif iletileşme uygulamalarının da misal kapalılık unsurlarına sahip olduğunu, kullanacağınız hizmetlerin saklılık kontratı hususlarını ayrıntılı incelemeniz gerektiğini belirtelim.