WhatsApp’tan kullanıcıların güzeline gitmeyecek atak

Daha geçtiğimiz günlerde kullanıcılardan Facebook datalarını paylaşmaması halinde WhatsApp’ın yasaklanacağı haberi ile çalkalanan toplumsal medya gündemi; artık de uygulamada reklam gösterilecek olmasıyla karşımıza çıkıyor. WhatsApp Reklam konusuna temelli mi geçiyor?

WhatsApp Reklam kararı almasıyla eleştirilmişti

1 milyardan fazla kullanıcısı olan uygulama için reklama yer verileceğinin birinci sinyalleri 2019 yılında Hollanda’da düzenlenen Facebook Marketing Summit (FMC) etkinliğinde verilmişti. FMC’de reklamlardan bahseden şirket, kullanıcıların reklamlar hakkındaki ayrıntıları görebileceğinin altını çizdi.

Facebook tarafından satın alındıktan sonra, bir duyuru ile kullanıcılarına kelam veren WhatsApp, “Gizliliğinize hürmet duyuyoruz, WhatsApp’ı sizin hakkınızda olabildiğince az bilgi sahibi olmak gayesiyle kurduk. Facebook ile ortaklığımızı bağımsız bir halde çalışmaya devam ederek sürdüreceğiz.” açıklamasını yapmıştı.

Bu açıklamanın üstündün geçen müddetin akabinde yeni bilgi kullanım müsaadesi isteyen WhatsApp, artık de reklamlar özelliğinin bütün kullanıcılara genişleceğinin duyurulmasıyla tenkit oklarının amacında.

WhatsApp reklamları nasıl gösterilecek ?

Reklamların, iletileşme platformunun birkaç yıl evvel tanıttığı bir özellik olan WhatsApp Durum‘un bir modülü olarak sunulacağı söyleniyor. Şu anda WhatsApp Durum, bir kişinin yüklediği fotoğrafları, görüntüleri, metinleri ve başka evrakları gösteriyor. WhatsApp reklamları da bu özelliğe entegre edilmiş formda gösterilecek.

Bahsedildiği üzere, WhatsApp Durum yalnızca reklam sahibinin ismini ve ilanın bir imajını içerecek. WhatsApp Reklamlar özelliği, Instagram‘daki reklamların çalışma prensibiyle emsal formda olacak. Reklamı görüntülemek isteyen  kullanıcıların üst kaydırması gerekecek.