WhatsApp’tan sonra TikTok’da kapalılığını yeniliyor

Tanınan toplumsal medya uygulaması TikTok, her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaya ve bilhassa gençler ortasında süratle yayılmaya devam ediyor. Bu durum sonucunda TikTok yeni bir adım atarak, genç kullanıcılarının hesaplarını daha özel hale getirmeyi hedefliyor.

TikTok, genç kullanıcıları için katı kapalılık kuralları getiriyor

18 yaşın altındaki kullanıcıları için yeni kapalılık kurallarını açıklayan TikTok, katı bir anlayış benimsiyor. Yeni düzenleme ile birlikte artık, 13-15 yaş ortası TikTok kullanıcıların hesapları varsayılan olarak bâtın kalacak.

Bu durum, kapalı profillere açıkça onaylanmamış hiç kimsenin erişemeyeceği manasına geliyor. Ayrıyeten bu yaş kümesindeki kullanıcılar, “Herkes” yorum ayarını kullanamayacak. “Arkadaşlar” yahut “Hiç Kimse” ortasında seçim yapmak zorunda kalacak. Ek olarak “Hesabınızı diğerlerine önerin” ayarı da varsayılan olarak kapalı kalacak.

Ayrıyeten yeni zımnilik kuralları ile birlikte, Duet ve Stitch seçeneklerini sırf 16 yaş ve üstü kullanıcılar etkin olarak kullanabilecek. Son olarak kullanıcılar, sırf 16 yaş ve üzeri bireyler tarafından oluşturulan görüntüleri indirebilecek.

TikTok, yeniledikleri zımnilik kurallarını şu biçimde kıymetlendiriyor; “Daha genç kullanıcılarımızın, hesaplarını herkese açık görüşlere açmak isteyip istemedikleri de dahil olmak üzere neyi ve kiminle paylaşmayı seçtikleri konusunda şuurlu seçimler yapabilmelerini istiyoruz. Onlarla zımnilik seyahatlerinin erken safhalarında etkileşim kurarak, çevrimiçi gizlilikleri hakkında daha şuurlu kararlar vermesini istiyor.

Tanınan toplumsal medya uygulaması TikTok’un çocukları korumak için aldığı bu tedbiri siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

FIRSAT ESERLERİ