Whatsap’tan inanılmaz hata! Özel sohbetler Google’da

WhatsApp bir müddettir yeni bilgi siyaseti sebebiyle tenkit yağmuruna tutuluyor. Kullanıcılar WhatsApp datalarını Facebook ile paylaşmayı 8 Şubat 2020 tarihine kadar onaylamazsa uygulamayı kullanamayacak. Bu sebeple milyonlarca kişi alternatif uygulamalara kaymaya başladı. Olaylar daha çok tazeyken, artık de WhatsApp’ın kullanıcılarının özel bildirilerini Google ile paylaştığı ortaya çıktı. WhatsApp data ihlali tesir alanını genişletiyor.

WhatsApp bilgi ihlali ile tekrar gündeme geldi

WhatsApp’ın özel kümelerine Google’da arama yapan şahıslar erişebiliyor. Gadgets 360 tarafından keşfedilen bilgi açığı, WhatsApp, küme sohbeti davetlerinin endekslenmesine müsaade verdiği için Web’de özel kümelerin iletilerine ulaşmayı sağlıyor. Bu bilgi açığı birinci olarak 2019 yılında keşfedildi ve yansılarla karşılaşan WhatsApp sorunu süratli bir biçimde çözdü ve arama motoru uyumluluğunu sınırladı.

Olay kısaca, Google’ın WhatsApp bilgilerini indekslemesine müsaade vermesi. (indeksleme, arama motorlarının sonuçlarına yeni URL’ler eklediği süreçtir). Bu sebeple pek çok kişinin ferdî bilgileri, telefon numaraları ve girdikleri kümeler ortaya çıktı. WhatsApp sonlandırmış olsa da yeniden arama sonuçlarında ferdî bilgiler görülüyor ki bir açık kelam konusu. Google’da arama yapıldığında kümeler ve davet temasları tekrar görünüyor.

Sadece kümeler değil birebir vakitte düzeltilmiş üzere görünse de öyledi değil. İnsanların telefon numaraları ve profil fotoğrafları, sorun nedeniyle kolay bir Google aramasıyla ortaya çıkartılabiliyor.

FIRSAT ESERLERİ