Windows 10 Kullanıcıları, Adobe Flash Player İçin Uyarılıyor

Adobe, yaklaşık olarak 6 ay evvel internetin bir vakitler vazgeçilmez bir modülü olan Flash Player’ı bu yıl sonu itibariyle kaldıracağını açıklamıştı. Adobe Flash Player’ın fişinin çekileceği tarih, 31 Aralık 2020 olarak belirlenmişti.

Adobe, yeni yıla girmeye az bir müddet kala Windows 10 kullanıcılarını sıklıkla uyarmaya başladı. Adobe, kullanıcılara göndermiş olduğu bir bildirimde Flash dayanağının 31 Aralık’ta son bulacağını, kullanıcıların güvenlik açısından bir sorun yaşamaması için uygulamayı bir an evvel kaldırmaları gerektiğini belirtiyor. Microsoft da tüm bu ihtarlara karşı ek bir tedbir alacağını ve hususla ilgili Windows 10’a yeni bir güncelleme getirileceğini açıkladı.

Adobe, muhtemel bir zımnilik ihlali için kullanıcıları uyarmaya başladı

Adobe Flash Player, son güncellemesini 9 Aralık 2020 tarihinde almıştı. Uygulama her ne kadar yeni bir güncelleme alsa da Flash Player’ın kullanım müddeti uzatılmadı. 31 Aralık’ın gelmesiyle birlikte, Adobe Flash dayanağı artık büsbütün kaldırılacak. Lakin dayanağın kaldırılmasıyla birlikte tüm Adobe Flash eklentileri bir anda inançlı bir yazılım olarak pasif hale geçmeyecek.

Adobe Flash Player artık güncelleme almayacağı için, eklentilerin içine sızdırılan makus emelli bir yazılım uzaktan bilgisayar erişimine müsaade verebilir. Bu durumun şuurunda olan Adobe, ileride kapalılığın ihlali üzere suçlamalarla karşı karşıya kalmamak için kullanıcıları sık sık uyarmaya başladı.

Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlara Pop-up aracılığıyla bir ihtar gönderen şirket, kullanıcıları Adobe Flash Player’ın bir an evvel kaldırılması gerektiği konusunda uyarıyor. Kullanıcılar, karşılarına çıkan bu Pop-up sekmesinde, ya daha sonra hatırlat seçeneğine ya da uygulamayı kaldır seçeneğine tıklayabiliyor.

Microsoft, uyarıyı dikkate almayan kullanıcılar için yeni bir güncelleme getirecek

Microsoft, tüm bu ikazlara karşın Adobe Flash Player’ı kaldırmayan kullanıcılar için de yeni bir yol geliştirdi. Şirket, 2021 yılının birinci devirlerinde Windows 10’a Adobe Flash Player’ı büsbütün ortadan kaldıracak bir güncelleme getirecek. Lakin bu güncelleme, yalnızca Microsoft’un otomatik olarak yüklediği uygulama için geçerli olacak. Kullanıcıların tarayıcılar üzerinden indirmiş oldukları Flash Player eklentileri, tekrar yalnızca kullanıcılar tarafından kaldırılabilecek.