Windows 7 Kullanıcıları İşletim Sistemlerini Değiştirmiyor

2020 yılının en başında, Microsoft artık Windows 7 işletim sistemini emekli ettiğini açıklamıştı. Bu karar alındığında, Windows 7 kullanıcısı olan milyonlarca kişi işletim sistemlerini değiştirmeyeceğini açıklamıştı. Görünüşe nazaran hakikat söylemişler.

Ortadan geçen 1 yıllık müddetin akabinde da çok sayıda kullanıcı işletim sistemini güncellemedi. Kullanıcıların büyük kısmı Windows 10‘a geçiş yapsa da küçük bir kısım inadını koruyor. Küçük bir kısım dediğimiz ise milyonlar ediyor.

Windows 10’a geçişler tamamlanmadı

Microsoft’un işletim sistemini emekli etmesinin yıldönümünde, dünya çapında yaklaşık200 milyon PC kullanıcısı işletim sistemlerini yenilememeye karar verdi. Analitik raporlarına bakıldığında da bu durum net bir halde ortaya çıkıyor.

ABD Hükümet Dijital Analitik Programı’nda, geçtiğimiz 90 günlük müddette ülkedeki internet kullanıcılarının internet sitelerine erişimleri inceleniyor. Data setlerinden biri de internete erişen bilgisayarların hangi işletim sistemlerini kullandıklarını gösteriyor. Bu da bize, ortalamada Windows 7 kullanıcılarını tahminlemek için âlâ bir örnek oluşturuyor.

Aralık 2019’da, internete bağlanan aygıtların %18,9’u Windows 7 kullanmaya devam ediyordu. 2020 yılına geldiğimizde ise Windows 7’nin hissesi %10’dan fazla düştü. Yeniden de kullanıcıların %8,5‘i işletim sistemini değiştirmeye yanaşmadı.

Windows 7 kullanıcıları inatçı çıktı

ZDNet’in hesaplamalarına nazaran geçtiğimiz 12 aylık süreçte 100 milyondan fazla Windows PC emekli oldu, dönüştürüldü yahut güncellendi. Başka ölçümlerde de bu dataları destekleyen bulgulara rastlandı. Örneğin net pazar hissesinde Windows 10 kullanım oranının arttığı gözlemlendi.

Windows 7 kullanan pek çok firma ve kullanıcı, yeni güvenlik güncellemeleri alabilmek için Extended Security Program isimli programa para ödüyor. Microsoft ise bu programın kaç aygıtı etkilendiğini açıklamıyor. Yeniden de 100 milyondan fazla aygıtın programda olduğu ve 200 milyon aygıtın Windows 7’den vazgeçmediği belirtiliyor.